Dodaj komentarz

Zrekonstruowano twarz egipskiego dygnitarza sprzed 3500 lat

Twarz Nebiriego – egipskiego dygnitarza sprzed 3500 lat. Fot Philippe Froesch

Międzynarodowy zespół badaczy zrekonstruował twarz Nebiriego – egipskiego dygnitarza za czasów panowania XVIII dynastii faraona Thutmose III. Przeprowadzono ją dzięki użyciu nowoczesnej technologii. Udało się także ustalić, że jest pierwszą udokumentowaną osobą, która zmarła na przewlekłą niewydolność serca.

W 1904 roku włoski egiptolog Ernesto Schiaparelli znalazł w jednym z sarkofagów w Tebach, w Dolinie królów owinięto lniane bandaże głowę, a także narządy wewnętrzne, które sprowadzono do do Muzeum Egiptu w Turynie. Grób został najprawdopodobniej splądrowany, a reszta ciała została zniszczona. Głowa należała do Nebiriego, egipskiego dygnitarza, który żył za czasów dynastii faraona Totmesa III (1479-1425 p.n.e.) Niedawno międzynarodowy zespół postanowił zbadać czaszkę, a także przeprowadzić rekonstrukcję twarzy urzędnika. Wykorzystano do tego nieinwazyjną metodę tomografii komputerowej, a także najnowocześniejsze techniki rekonstrukcji.

Zmumifikowana czaszka egipskiego dygnitarza. Fot. Francesca Lallo

Raffaella Bianucci włoska bioantropolog z Uniwersytetu w Turynie ustaliła, że mężczyzna zmarł 3500 lat temu w wieku ok. 45 – 70 lat. Co ciekawe ponadto dowiedziano się, że był pierwszą udokumentowaną osobą, która zmarła na przewlekłą niewydolność serca. Głowa zachowała się w świetnym stanie, dzięki specjalnie technice balsamowania, polegającej na mieszance tłuszczów, balsamów i żywicy mastyks z drzewa pistacji kleistej. Tomografia wykazała ponadto, że z czaszki nie został usunięty mózg, ani nie wykryto żadnych anomalii. Na końcu Philippe Charlier, francuski sądowy patolog i antropolog z Uniwersytetu w Paryż przeprowadził rekonstrukcję twarzy. Zmarły miał wyraźny nos, szeroką szczękę, proste brwi, a także lekko pogrubione usta. Według Roberta Loynes z Centrum Egiptologii Biomedycznej Uniwersytetu w Manchesterze, Nebiri do elit wśród egipskiej urzędników.

Fot Philippe Froesch

Rekonstrukcja twarzy dawnych czaszek jest stosunkowo nowatorską techniką. Z kolei połączenie antropologii i osteoarcheologii, otwiera nowe możliwości w badaniu mumi..

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Live ScienceArcheofeed

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: