Dodaj komentarz

Castle Combe – jedna z najbardziej malowniczych średniowiecznych wsi w Anglii

Water Street w Castle Combe. Fot. John Menard/Flickr.com

Castle Combe to niewielka wieś położona w hrabstwie Wiltshire nad rzeką By Brook River. Jest niezwykła ze względu na brak współczesnych latarń, anten satelitarnych, a samochodów jest niewiele. Do dzisiaj zachował się jej średniowieczny charakter, który nadaje zabudowa rynku, kamienne domy mieszkalne i kościół. Obecnie uważana jest za jedną z najbardziej malowniczych średniowiecznych wsi w Anglii.

Fot. Saffron Blaze/www.mackenzie.com

Castle Combe to niewilka wieś leżąca na północy hrabstwa Wiltshire. Znajduje się  145 km na zachód od Londynu, a 8 km od miasta Chippenham. Pierwszy człon nazwy „castle” oznaczający zamek pochodzi się od normańskiej twierdzy,która powstał w XII wieku. Zamek popadł w ruinę w XIV wieku, a kamień z niego został użyty do budowy domów mieszkalnych.

Fot, Shrinkin’Violet/Flickr.com

Na skrzyżowaniu trzech głównych ulic mieście Market Cross wybudowany XIV wieku, kiedy wieś uzyskała przywilej organizowania cotygodniowego targu. Kamienne stopnie w pobliżu służyły kiedyś do wsiadania i zsiadania z konia.

Kościół św. Andtrzeja (st. Andrew’s) Fot, Wikimedia Commons

Prezbiterium kościoła św. Andrzeja pochodzi prawdopodobnie z XII wieku, a budynek kościelny z czasów królz Ryszarda II. W 1434 roku dobudowana 24 metrową wieżę, na której zamieszczono nieposiadający tarczy Zegar z Castle Combe. Jest jednym z nielicznych angielskich zegarów średniowiecznych, które nadal są czynne.

Manor House Hotel Fot, Wikimeda Commons

W XIV wieku powstał też dwór (ang. manor house), który był przebudowywany w XVII wieku, a następnie w XIX w. W 1947 roku dawny właściciel sprzedał dwór, a budynek stał się wiejskim klubem. 18 miesięcy został wykupiony przez hotelarza amatorkę Bobbie Allen i jej męża. Dawny dwór został przekształcony w ekskluzywny pięciogwiazdkowy hotel Manor House Hotel. Po wielu latach odsprzedał Oliverowi Cleggowi, który do dzisiaj jest właścicielem obiektu. Obecnie posiada 48 pokoi gościnnych i 365 akrów (1,5 km²) ogrodów.

Fot, Shrinkin’Violet/Flickr.com

Rozkwit wsi przypadł na wiek XV, kiedy władała nią Millicent, żona Sir Stephena Le Scrope’a. Następnie przez 50 lat kolejnym jej właścicielem był rycerz z Norfolk Sir John Fastolf (1380–1459).

Fot, Shrinkin’Violet/Flickr.com

To za jego panowania rozwinął przemysł wełniany, dzięki któremu zaopatrywał własne wojsko i oddziały innych rycerzy walczących, we Francji, we wszystkich kolejnych kampaniach Henryka V Specjalnie do celów farbowania i tkania wełny zostało zbudowanych 50 domów, a woda z potoku By Brook napędzała maszyny.

Fot, Shrinkin’Violet/Flickr.com

Od 1617 roku roku nie wybudowano żadnych nowych domów. W XIX wieku związku rewolucją przemysłową, przemysł wełniany zaczął upadać, gdyż produkcja była przenoszona eo większych miast, a wieś powróciła do rolnictwa. W 1851 roku odbudowano kościół.

Fot, Shrinkin’Violet/Flickr.com

W 1947 roku Paul Lysley, potomek dawnych właściciel wsi, sprzedał ją na aukcji dotychczasowym mieszkańcom od 100 do 200 funtów. O wykup wsi starała się brytyjska organizacja zajmującą się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północne – National Trust.

Fot. Anthony Stewart Vardy/flickr.com

Jednak zrezygnowała, zadowalając się pozyskaniem sąsiedniej wsi Lacock. W 1960 roku wiele budynków zostało uznane za zabytki, co nałożyło na mieszkańców obowiązki remontowe, związku z czym wiele domów zmieniło właścicieli.

Fot. Anthony Stewart Vardy/flickr.com

Wieś była scenerią filmu „Doctor Dolittle” z 1967 roku, jednak deszczowa pogoda w lecie oraz niezadowolenie mieszkańców z powodu modyfikacji dokonanych przez producenta spowodowała przeniesienie planu do Kalifornii.

Fot. Andrew Stawarz/Flickr.com

Kręcono tu także w 2000 roku jeden z odcinków o Herculesie Poirot. We wrześniu 2010 wieś stała się terenem zdjęć do filmu Stevena Spielberga „Czas wojny”.

Fot. Bs0u10e0/Flickr.com

Dzisiaj wieś liczy obecnie 350 mieszkańców. Niezwykłe jest, że brakuje współczesnych latarń, anten satelitarnych, nowoczesnych urządzeń, kabli elektrycznych, a samochodów jest praktycznie niewiele.

Fot. geograph.org.uk

W 2001 roku na łamach czasopisma British Heritage Magazine, została określona jako „najbardziej malownicza wieś”, otrzymująca również w tym samu roku wyróżnienie Traveller’s Choice Awards

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: The Vintage News

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: