Dodaj komentarz

Odkryto w Lincolnshire ślad kociej łapy sprzed 2000 lat

Ślad kocie łapy z Lincolnshire sprzed 2000 lat. Fot. Lincolnshire County Council.

Grupa archeologów znalazła w angielskim hrabstwie Lincolnshire pozostałości domostw z czasów rzymskich, przedmioty i kości zwierząt. Wśród znalezisk były ślady zwierząt, w tym dachówka ze śladem kociej łapy sprzed 2000 lat.

Do odkrycia doszło podczas prac budowlanych prowadzonych pod nową drogę w południowo-wschodniej Anglii w w hrabstwie Lincolnshire. Znaleziono ślady rzymskich domostw datowane na ok. 100 r. n.e. Wówczas w tamtym rejonie większość domostw było budowana ze drewna i pokryte strzechą. A te z kolei znalezione budowle były wykonane z cegły, kamienia i pokryte dachówkami, co oznacza, ze należały do bogatych Rzymian. Najprawdopodobniej znajdowała się tutaj duża rzymska willa ze stawem rybnym.

Fot. Lincolnshire County Council.

Na jednej z dachówek znaleziono ślady kociej łapy. Skąd wzięła? Prawdopodobnie kot przypadkowo lub celowo przechodził przez gliniane płytki, gdy te suszyły się na słońcu. Nie wiadomo czy był to dziki koty czy udomowiony. Ponadto znaleziono ślady innych zwierząt m.in.: jelenia, dzika, pasa. Podobny ślad kocich łap znaleziono w 2015 roku mieście Gloucester w dzielnicy Berkeley Street.

Ślady kocich łap na rzymskiej dachówce z 100 r.p.n.e. Fot. Muzeum w Gloucester

Prace archeologiczne w tym miejscu są prowadzone od 2016 roku. W ciągu ostatnich miesięcy znaleziono strzały i toporki należące do łowców-zbieraczy, pochówki i urny z epoki brązu, kilka grobów rzymskich, a także średniowieczną słodownie z domkiem wiejskim, a także wiele innych cennych znalezisk.

Na podstawie: lincolnshirelive.co.uksmithsonianmag.com

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: