Dodaj komentarz

Zrekonstruowano twarz kobiety sprzed 9300 lat

Zespół hiszpańskich badaczy dokonał rekonstrukcji twarzy kobiety z jaskini Cova do Uro, która zmarła 9300 lat temu. Wykorzystano do tego niekompletną czaszkę, którą dzięki użyciu nowoczesnej technologii udało się skompletować. Kobieta, którą nazwano Elba była najprawdopodobniej pasterzem. Ponadto analiza jej szczątków ujawniła, że cierpiała na różne schorzenia, w tym na nietolerancje laktozy.

W 1996 roku podczas jednej z wypraw na dnie jaskini Cova do Uro w hiszpańskiej Galicji. znaleziono niekompletną czaszkę ludzką. W następnych latach, podczas kolejnych odnaleziono ludzkie kości, a także zwierzęce należące do była.

czaszka kobiety 9300 lat

Czaszka kobiety sprzed 9300 lat. Fot. El Pais

Przeprowadzono badania antropologiczne, które wykazały, że kości ludzkie i czaszka należały do kobiety. Była w wieku ok. 20-40 lat i ok. 150 cm wzrostu. Za pomocą datowania radiowęglowego ustalono, że kobiet zmarła ok. 9300 lat temu. Dalsze badania jej kości ujawniły, że miała długie okresy niedostatku żywności i chore stawy oraz to, że najprawdopodobniej od kilku miesięcy cierpiała z powodu bólu zęba. Na podstawie badań DNA określono, że miała ciemne włosy i oczy, nietolerancje laktozy, a także haplogrupę U. Badacze nadali kobiecie celtyckie imię Elba, oznaczającą: „tą, która pochodzi z gór”, ponieważ była najpewniej pasterzem.

twarz kobiety sprzed 9300 lat 2 portret

Portret wykony przez Margę Sanín. Źródło: El Pais

Na podstawie przeprowadzonych badań i raportu sporządzonego przez sądowego antropologa Fernando Serrulla, zespół Juana Ramóna Vidala Romaní – profesora geologii z Uniwersytetu w La Coruña, przeprowadził detektywistyczne śledztwo, w celu odtworzenia prawdopodobnego scenariusza śmierci kobiety. Najprawdopodobniej kobieta wraz ze stadem bydła przemierzała góry w poszukiwaniu pastwisk. Do jaskini wpadła przez szczelinę, a wraz z nią zapadły się trzy sztuki bydła. Spadła z wysokości 15 m, ale jednak nie zginęła od razu. Przeżyła upadek, ale była mocna poraniona. Niestety uwięziona wraz ze swoimi zwierzętami, nie zdołała się wydostać ze szczeliny, a jej kości przez tysiące lat zachowały się w glinie.

twarz kobiety sprzed 9300 lat 1

Model 3D twarzy. Fot. El Pais

Udało się również za pomocą technik kryminalistycznych odtworzyć wygląd twarzy kobiety. Marga Sanín – artystka kryminalistyczna pracująca dla Instytutu Medycyny Sądowej w La Coruña, wykonała najpierw jej portret, a następnie w oparciu o dotychczasowe badania i ustalenia, stworzyła trójwymiarowe popiersie Elby.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: El Pais

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: