Dodaj komentarz

Zrekonstruowano twarz kobiety sprzed ok. 13,6 tys. lat

Grupie australijskich badaczy udało się zrekonstruować wygląd kobiety z epoki kamienia, która żyła ok. 13,600 lat temu na terenie dzisiejszej Tajlandii. Uważa się, ze była bezpośrednią potomkinią pierwszych ludzi, którzy zasiedlili Azję Południowo-Wschodnią.

W jaskini Tham Lod w północno-zachodniej Tajlandii znaleziono ludzki szkielet, który następnie został przebadano. Udało się ustalić, że na podstawie budowy anatomicznej, że należał do młodej kobiety w wieku ok. 25-35 lat. Była niskiego wzrostu i mierzyła od 1,48 m do 1,56 m. Zmarła ok. 13,6 tys. lat temu, czyli w okresie plejstocenu i była najprawdopodobniej bezpośrednią potomkinią pierwszych ludzi, którzy zasiedlili południowo-wschodnią Azję.

Fot. Antiquity/Susan Hayes

Dzięki najnowocześniejszej technologii zespół australijskich badaczy z Uniwersytetu w Wollongong pod kierunkiem Susan Hayes przeprowadzili rekonstrukcję twarzy zmarłej kobiety. Przybliżony wygląd został oparty nie o technikę kryminalistyczną, lecz na danych i próbkach pomiarów czaszek, mięśni, skóry oraz innej miękkiej tkanki twarzy populacji ludzi z całego świata. Udało się określić kształt i wygląd twarzy, a także oczy, uszy oraz nos. Kobieta miała szeroką żuchwę i małe migdałowe oczy.

Fot. Antiquity/Susan Hayes

Wyniki prac zostały opublikowane w czasopiśmie Antiquity.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: International Businness Times

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: