Dodaj komentarz

W Anglii zrekonstruowano twarz mężczyzny sprzed 700 lat

Fot. Chris Lynn

Zespół brytyjskich badaczy w ramach projektu „After the Plague” , przeprowadził cyfrową rekonstrukcję twarzy anonimowego XIII-wiecznego mężczyzny, którego nazwano „Context 958”. Był pochowany przyszpitalnym cmentarzu w Cambridge. Ów mężczyzna był chory i bezdomnym, rezydentem szpitala św. Jana, który zapewniał dach nad głową i wikt, ubogim i starym zniedołężniałym mieszczanom.

Brytyjscy archeolodzy znaleźli w 2015 roku ponad 400 ciał przy przyszpitalnym cmentarzu dawnego szpitala św. Jana w Cambridge. Szczególnie ich uwagę zwróciły szczątki nieznanego mężczyzny, które były pochowane w dość niezwykły sposób, twarzą w dół. Badacze z Uniwersytetu w Cambridge postanowili dokładniej je zbadać. Antropolog z Uniwersytetu w Dundee dr Chris Rynn przeprowadził cyfrową rekonstrukcję twarzy na podstawie zachowanej czaszki. Na podstawie kości ustalono, jak wyglądało życie mężczyzny oraz jego dietę.

Contex 958 twarz

Mężczyzna – „Contex 958” Fot. Chris Rynn

Udało się ustalić, że nieznajomy mężczyzna, którego nazwanego „Context 958”, w chwili śmierci miał ok. 40 lat. Jego szkielet nosi ślady zużycia spowodowanego wykonywaniem ciężkiej, fizycznej pracy. Miał na czaszce ślady zadane tępym narzędziem, ale to nie było przyczyną jego śmierci. Z kolei jego dieta była bogata w mięso i ryby. To z kolei sugeruje, że ów mężczyzna zajmował się drobnym handlem. Jednak pod koniec życia prawdopodobnie popadł w kłopoty finansowe, mocno zubożał, i trafił do przytułku w szpitala św. Jana. Przytułek zapewniał wikt i dach nad głową kilkunastu ubogim, chorym czy też starym, zniedołężniałym mieszczanom. Zmarł przy szpitalnym cmentarzy, który w latach 1200-1500, był jednym z największych średniowiecznych szpitali w Wielkiej Brytanii.

Badania i rekonstrukcja twarzy odbyła się w ramach projektu „After the Plague”, którego celem jestem poznanie i zrozumienie historii ubogich mas, które stanowiły większość XIII-wiecznego społeczeństwa. Do 2021 roku mają zostać przeprowadzone kolejne rekonstrukcje twarzy

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: University of CambridgeThe Guardian

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: