Dodaj komentarz

Odkryto w Asuanie nienaruszony grobowiec sprzed 4 tys. lat

Trumna Szemaja – brata namiestnika Elefantyny Sarenputa II. Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu

Grupie hiszpańskich archeologów w Asuanie w Górnym Egipcie odkryła nienaruszony grobowiec sprzed 4 tys. lat. Według badaczy należał do Szemajego – brata namiestnika Elefantyny Sarenputa II.

Zespół hiszpańskich archeologów pod kierunkiem dr Alejandro Jiméneza-Serrano z Uniwersytetu w Jaén dokonał odkrycia na starożytnej nekropoli Qubbet el-Hawa znajdujące się nad brzegiem Nilu po zachodniej części miasta Asuan.

Wnętrze grobowca. Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu

W nienaruszonym grobowcu udało się znaleźć dwie trumny wykonane z drewna cedrowego, a także przedmioty naczynia ceramiczne i drewniane model, na które przedstawiano barki pogrzebowe oraz sceny z życia codziennego. Na trumnach znajdują się kartonaż, które zawierał imiona zmarłego – Szemai oraz imiona jego ojca i matki: Satethotep i Khema. Zmarł mężczyzna został pochowany w masce.

Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu

Jak się udało ustalić grobowiec należała Szemai, który był najstarszy bratem jednego go z najważniejszego gubernatora Elefantyny, Serenputa II za czasów panowania faraonów Senusereta II i Senusereta III z XII Dynastii ( 1976-1794 p.n.e.). Serenput II był jednocześnie także nadzorcą kultu Satet i Chnuma. Także jak jego brat jest pochowany w tutejszej nekropolii.

Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu

Według dr Mahmoud Afifi – dyrektora departamentu Starożytności Egipskich w Ministerstwie Starożytności Egiptu, odkrycie jest niezwykłe nie tylko ze względy na to, że grób był nienaruszony i pełen bogactw. Również ze względu na to, że odkryty zmarły był osobą żyjącą w cieniu, bardziej znanego i odnoszącego sukcesy brata. O Szemaju wiele informacji się nie zachowało.

Hiszpańscy archeolodzy pracują w Qubbet el-Hawa od 2008 roku, znajdując kilkadziesiąt grobowców z różnego okresu. Mumia Szemaja ma zostać dokładnie przebadana.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Egyptian StreetsLuxor Times Magazine

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: