Dodaj komentarz

Na Syberii odkryto zbroję z poroża renifera sprzed 2000 lat

Fot. Andriej Gusiew/Siberian Times

Rosyjscy archeolodzy w rejonie koła podbiegunowego na Syberii odkryli wojenną zbroje wykonaną z poroża renifera sprzed 2000 lat. Zdaniem badaczy ceremonialna zbroja była złożona w ofierze podczas odprawiania starożytnego kultu niedźwiedzia polarnego.

Fot. Andriej Gusiew/Syberian Times

Do okrycia doszło w północno-zachodniej Syberii na stanowisku archeologicznym Ust-Polui, datowanym pomiędzy I w. p.n.e., a I w n.e. Znaleziono podczas prac wojenną zbroje wykonaną z poroża renifera. – Znaleźliśmy łącznie 30 fragmentów płytek pancerza. Różnią stanie od siebie rozmiarem, stanem zachowania, zdobieniami, a niektóre nie miały ozdób. – mówi Andriej Gusiew archeolog z Centrum Badań Naukowych Arktyki w Salechardzie.

Fot. Andriej Gusiew/Syberian Times

Fot. Andriej Gusiew/Syberian Times

Największe płytki miały długość 23-25 cm. W starożytnych czasach zostałyby by przytwierdzono do skórzanego materiału, co stanowiłoby niezawodny sposób ochrony. Pozostałe płytki mają 12-14 cm, są cieńsze i bogato zdobione.

Fot. Andriej Gusiew/Syberian Times

Fot. Andriej Gusiew/Syberian Times

Do pancerza noszono hełm z podobnych płytek. No, ale w zachodniej części syberyjskiej odkryto zaledwie kilka żelaznych hełmów.

Taka zbroją prawdopodobnie wyglądała zbroja w pełni. Rys. Aleksander Sołowiew/Siberian Times

Podobny wzór zbroi nosił pochodzący z tajgi lud Kulai, który trudnił się myślistwem i rybołówstwem. Badacze uważają, że zbroja została celowo pozostawiona jako dar lub ofiara dla bogów. Ust–Polui prawdopodobnie było miejscem związane z kultem niedźwiedzia polarnego.Świadczy o tym znaleziony niewielki pierścień z brązu z wizerunkiem głowy i łapy niedźwiedzia. Taką biżuterię, że nie mogła nosić ani dziewczynką, ani tym bardziej dorosła kobieta.

Rytualny pierścień z wizerunkiem głowy i łapy niedźwiedzia. For. Andriej Gusiew

Używano był podczas odprawianie kultu. Niedźwiedź był uważany za święte zwierzę. Pierścień był zakładany na pazur zabitego niedźwiedzia pazur. Aby uhonorować pamięć zwierzęcia głowę i przednie łapy trzymano przez kilka dni w domu.

Znaleziona części zbroi zostaną poddaną konserwacji i dalszym badaniom.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Sibierian Times

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: