1 komentarz

Zrekonstruowano twarz Pikta zamordowanego 1400 lat temu

twarz-zamordowanego-pikta-sprzed-1400-lat

Fot. University of Dundee

Zespół szkockich antropologów sądowych rekonstrukcja twarzy Pikta, który został brutalnie zamordowany 1400 lat temu. Przeprowadzono ją na podstawie dobrze zachowanej czaszki. Badaczom udało się ustalić także w jaki sposób mężczyzna poniósł śmierć.

Szkielet mężczyzny został odnaleziony podczas eksploracji jaskini w Black Isle, w Szkocji. Pochowano go w zagłębieniu jaskini. Ciało zostało umieszczone w nietypowej pozycji ze skrzyżowanymi nogami, a nogi i ramiona przygnieciono dużym kamieniem. Kości zostały odesłane do światowej sławnej antropolog sądowej prof. Dame Sue Black z Dundee University’s Centre for Anatomy and Human Identification (CAHID). Zespół pod jej kierunkiem, w którego w skład wchodził dr Christopher Rynn i doktoranci Micol Zuppello Viviane Lira oraz Samantha Goodchild, szczegół opisał obrażenia jakie doznał mężczyzna, a takie odtworzył jego wygląd.

Zespół ustalił, że mężczyznę pięciokrotnie brutalnie uderzono, co doprowadziło do jego śmierci. Pierwszy cios prawej spowodowało złamanie zęba, drugi z lewej z tym samym impetem najprawdopodobniej drewnianym kijem spowodował złamanie szczęki. Trzecie uderzenie w tył głowy z siłą jakiś twardym przedmiotem, być może kamieniem, spowodowało upadek Czwarty cios padł z obu stron czaszki, gdy mężczyzna leżał i prawdopodobnie doprowadził do jego śmierci. Piąty ostatni uraz znajdował się w w górnej części czaszki.

twarz-zamordowanego-pikta-sprzed-1400-lat-2

Odtworzona twarz zamordowanego Pikta sprzed 1400 lat. Fot. University of Dundee

Pomimo tylu ciężkich obrażeń czaszki, udało się przeprowadzić cyfrową rekonstrukcję wyglądu mężczyzny. Zdaniem badaczy miał długie falujące i gęsta brodę. Za pomocą datowanie radiowęglowego na podstawie próbek kości ustalono, że Pikt zmarł pomiędzy 430 a 630 r. n.e. Dla badaczy pozostają wciąż zagadka, dlaczego ten mężczyzna zginął? Być może jego morderstwo było wynikiem konfliktów interpersonalnych.

Oprócz szczątków mężczyzny, w jaskini znaleziono pozostałości świadczące o wykorzystywaniu jaskini przez Piktów współczesnych zamordowanemu, a nawet przedmioty pozostawione przez ludzi przed 200-300 lat. Pozostałe znaleziska zostaną oczyszczone i skatalogowane.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: University of DundeeScotsman

Reklamy

One comment on “Zrekonstruowano twarz Pikta zamordowanego 1400 lat temu

  1. […] Jakieś pół roku temu szkoccy antropolodzy zrekonstruowali twarz innego Pikta, który zginął w trakcie morderstwa, o czym można więcej poczytać w artykule: Zrekonstruowano twarz Pikta zamordowanego 1400 lat temu. […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: