Dodaj komentarz

W Sudanie znaleziono kamienie prostaty sprzed 12 tys. lat

sudan-kamienie-prostaty-sprzed-12-tys-lat

Odkryty grób mężczyzny i kamienie prostaty sprzed 12 tys. lat. Fot. Treviso/Università di Padova

Włoscy archeolodzy odkryli grób mężczyzny sprzed 12 tys. lat. Jak się okazuje, cierpiał on na wyjątkowo bolesną i nieuleczalną w tamtym czasie przypadłość, kamienie prostaty. W tym przypadku osiągnęły rozmiar orzechów włoskich, które mogły przyczynić się do jego śmierci. Wstępne badania sugerują także, że bakterie były odpowiedzialne za infekcje, doprowadziły do schorzenia.

Zespół archeologów pod kierunkiem Donatella Usai i Sandro Salvatori z Uniwersytetu w Padwie, odkrył grób mężczyzny sprzed 12 tys. lat na cmentarzysku Al.-Khiday, w środkowym Sudanie na południe od Chartum. W trakcie prac natknęli się na kamienie prostaty, znajdujące się tuż przy miednicy. To z kolei sugeruje, że ów mężczyzna cierpiał na to schorzenie. W tym wypadku osiągnęły rozmiar orzechów włoskich, powodując ogromny ból i cierpienie oraz problemy z oddawaniem moczu, co w konsekwencji przyczyniło się do jego śmierci. Wykonano dodatkowe badanie mikrobiologiczne. Za pomocą mikroskopu skaningowego, znaleziono w kamieniach fosforan wapnia i bakterie Enterococcus faecalis, Staphylococcus sp oraz Escherichia coli, które były odpowiedzialne za infekcje, doprowadzając do schorzenia.

sudan-kamienie-prostaty-sprzed-12-tys-lat-2

Kamienie prostaty sprzed 12 tys. lat. Fot. Treviso/Università di Padova

Prawdopodobnie jest to najstarszy znany przykład tego schorzenia w historii. Wcześniej znaleziono na Sycylii grób kobiety sprzed 8500 lat, która cierpiała na kamicę nerkową. Pierwsza wzmianki o kamicy pochodzą ze źródeł, z czasów starożytnego Babilonu i Egiptu. Jak widać to tego typu przypadłości towarzyszą już nam od zarania dziejów.

Wyniki prac i badań opublikowano w czasopiśmie PLOS ONE

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: