Dodaj komentarz

Kocie ślady w historii

slady-kocich-lap-na-manuskrypcie-z-1445-roku-1

Koty towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. One podobne jak ludzie zostawiają po sobie ślady w historii. Czasem przypadkiem odciskając łapę na cegłówce lub książce, innym razem celowo załatwiając się na stary manuskrypt.

Jednych z pierwszych takich przykładów są odciski kocich łapek na rzymskiej glinianej dachówce z 100 r.p.n.e. Została znaleziona w 1968 roku podczas pracy wykopaliskowych w mieście Gloucester w dzielnicy Berkeley Street. Jednak ślad kocich łap dopiero zauważyli w 2015 roku. Prawdopodobnie kot przypadkowo przechodził przez gliniane płytki, gdy te suszyły się na słońcu [1].

slady-kocich-lap-na-rzymskiej-dachowce-sprzed-2000-lat

Ślady kocich łap na rzymskiej dachówce z 100 r.p.n.e. Fot. Muzeum w Gloucester

Następne ślady kocich łap znajdują się na średniowiecznym manuskrypcie „Lettere e commissioni di Levante” z 1445 r. Natrafił na nie kilka lat temu dr Emir Filipović przeglądając zbiór Państwowego Archiwum w Dubrowniku. Najprawdopodobniej jakiś nieuważny skryba pozostawił otwarty kałamarz, a kot musiał wdepnąć w atrament i przeszedł po rękopisie [2].

slady-kocich-lap-na-manuskrypcie-z-1445-roku

Ślady kocich łap na manuskrypcie z 1445 r., „Lettere e commissioni di Levante”, vol. XIII, f. 168r, Država Arhiv u Dubrovačka, Dubrovnik

Z kolei inny manuskrypt z 1420 roku,  Vitae Patrum z Deventer w Holandii został obsikany przez kota. Nieostrożny skryba musiał zostawić księgę na noc otwartą. Ten przejęty tym faktem, postanowił naszkicować podobiznę kota wraz z inskrypcją, w której przeklął zwierzę i obiecał, że nie zostawiać na noc otwartej księgi [3].

obsikany-przez-kota-manuskrypt-z-deventer-z-1420-roku

Karta z rękopisu Vitae Patrum (et alia; Gerardus Groote – Henricus de Frimaria – Johannes de Duren), 1 ćw. XV w., Köln, Historisches Archiv, G.B. quarto, 249, fol. 68r

Pomimo tych dwóch ostatnich szkód, kot były bardzo potrzebne w bibliotekach, ponieważ łapiąc myszy i szczury, rekompensowały się uratowaniem wielu ksiąg i zbiorów przed zniszczenie przez małe gryzonie.

Autor: Jacek Czubacki


Przypisy:

[1] BBC – Cat paw print discovered on Gloucester Roman roof tile

[2] The Guardian – Cats leave their mark on centuries of books

[3] The Atlantic -Mischievous Cats in World History

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: