Dodaj komentarz

Neolityczni kochankowie z Valdaro

kochankowie z Valdaro 1.jpg

„Kochankowie Valdaro” to nazwa nadana parze ludzkich szkieletów, sprzed ok. 4000–6000 lat. Została odkryta w 2007 roku w neolitycznym grobowcu pobliżu włoskiego miasta Mantua. Para sprawa wrażenia jakby przed śmiercią znalazły się w wiecznym uścisku jak kochankowie.

Para została odkryta w lutym 2007 roku przez archeolog Elenę Menotti w nekropolii w Valdaro na przedmieściach włoskiej Mantui. Szkielety kobiety i mężczyzny były obok siebie z twarzami skierowanymi ku sobie, ze splecionymi rękami i nogami, co jest bardzo nietypowe dla pochówków neolitycznych. W pobliżu archeolodzy znaleźli jeszcze 30 innych szkieletów, ale jednak te były ułożone osobno. Szczątki pary wraz z blokiem ziemi wykopano, a następnie przeniesiono do Musei Civici Como, gdzie zostały poddane badaniom DNA, RTG oraz skanowaniu 3D.

neolityczni-kochankowie-z-valdaro-2

Kochankowie z Valdaro. Fot. Dagmar Hollmann/Wikipedia Commons

Na podstawie badań antropologicznych ustalono, że szkielet po prawej stronie należał do kobiety w wieku ok. 16-20 lat, a po lewej do mężczyzny w wieku ok. 18-20 lat. Obydwoje mieli około 150 cm wzrostu. Kobieta miała przy sobie grot wykonany z krzemienia umiejscowiony w okolicy kręgów szyjnych, a mężczyzna długi nóż wykonany z krzemienia ułożony wzdłuż uda oraz dwa inne noże krzemienne w okolicach kości miednicznej.

zrekonstruowany wizerunek kochankow z Valdaro

Artystyczny odtworzony wizerunek kochanków z Valdaro

Prawdopodobnie kochankowie zmarli ok. 4-5 tys. lat p.n.e., w wyniku śmierci naturalnej, ponieważ podczas badań nie znaleziono dowodów, na to by wynikała z jakiś nagłych dramatycznych zdarzeń. Obecnie parę szkieletów z Valdaro można zobaczyć na wystawie w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Mantui.

Autor: Jacek Czubacki

Źródła: Archeology News NetworkArcheology.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: