Dodaj komentarz

Zrekonstruowano twarz św. Magnusa Erlendssona z Orkadów

magnus-erlendsson-1

Fot Hew Morrsison/UMS

Brytyjscy badacze zrekonstruowali ciało św. Magnusa Erlendssona. Był to żyjący w XII wieku święty, który zginął śmiercią męczeńską z rąk swego kuzyna Haakona Paulssona. W tym roku jest obchodzona 900. rocznica jego śmierci.

Rekonstrukcji twarzy podjął się Hew Morrisom artysta i specjalista medycyny sądowej na podstawie fotografii kości i czaszki z brakującą szczęką wykonaną w 1925 roku. Obydwa artefakty zostały znalezione w 1919 roku w drewnianej skrzyni podczas prac remontowych w katedrze św. Magnusa w Kirkwall.

czaszka-o-kosci-magnusa-erlendssona

Domniemane szczątki św. Magnusa. Fot. Orkney Library

Badacze uznali, że należały prawdopodobnie do nordyckiego hrabiego Orkadów Magnusa Erlendssona. Za pomocą specjalistycznego oprogramowania wykonano komputerowy obraz czaszki. Zdjęcie było tak dobrej jakości i w odpowiedniej skali, że umożliwiło odtworzenie jego wyglądu za życia. Brakującą szczękę odtworzono korzystając z wiedzy z dziedziny antropologii fizycznej i ortodoncji.

czaszka-magnusa-erlendssona

Czaszka Magnusa Erlendssona. Fot. Orkney Library

Na podstawie czaszki nie dało się niestety określić, ani koloru włosów, ani oczu. Nie było też zachowanej żadnej próbki DNA. Nie przetrwały również żadne źródła pisane na temat dokładnego wizerunku św. Magnusa. Jednak biorąc pod uwagę jego skandynawskiego pochodzenie, najprawdopodobniej miał włosy w jasnym kolorze i niebieskie oczy.

magnus-erlendsson-2

Fot Hew Morrsison/UMS

Magnus Erlendsson urodziło ok. 1080 na Orkadach prawdopodobnie na wyspie Mainland. Był synem jarla Erlenda Thorfinnsson (syna Thorfinna ) i Thory. Według różnych źródeł miał mieć brata i dwie siostry lub dwóch braci i siostrę oraz siostrę przyrodnią. Był hrabią Orkadów i z wyznania chrześcijaninem. Jego historia została opowiedziana w jednej z sag islandzkich: Saga o Orkadach. Jak głosi saga, Magnus był łagodnym i pobożnym człowiekiem, co niektórzy odczytywali jako akt tchórzostwa. W 1089 roku odmówił wzięcia udziału w napadach na wyspę Anglesey przy wybrzeżu Walii, uznając, że niegodnym jest atakowanie chrześcijańskich miejsc. Pozostał na pokładzie statku podczas bitwy śpiewał psalmy. Z tego powodu musiał się ukrywać, unikając zemsty króla. Miał przebywać na wygnaniu w Szkocji. Wrócił w 1105 roku na Orkadach, gdzie namiestnikiem był jego kuzyn Haakon Paulsson. Kuzyni kłócili, kto miał objąć władzę na archipelagu. Decyzją norweskiego króla Eysteina I, Magnus miał współrządzić z Haakonem do ok. 1114 roku. Ostatecznie w 1115 roku Haakon go zdradził i kazał zgładzić Magnusa. Został zabity siekierą w głowę około 1116 lub 1118 – jak sugerują badacze. W 1136 roku na jego cześć wzniesiono katedrę  w Kirkwall, gdzie złożono jego szczątki. Oficjalnie został kanonizowany na świętego w 1898 roku przez papieża Leon XIII.

katedera-sw-magnusa-w-kirkwall

Katedra św. Magnusa w Kirkwal. Fo. Thinstock

W tym roku w czerwcu na Orkadach ma się rozpocząć Si. Magnus Festiwal, poświęcony 900 rocznicy jego śmierci.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: ScotsmanHerald ScotlandBBC News

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: