Dodaj komentarz

W Anglii odnaleziono listę zakupów sprzed 400 lat

400-letnia-lista-z-zakupami-knole-house

List z zakupami znaleziony na strychu. Fot. National Trust

Na południu Anglii w pod podłogą strychu jednego z zabytkowych dworków znaleziono trzy listy sprzed 400 lat, w tym jeden z listą zakupów. Dzięki temu zadziwiającym odkryciu można się odkryć tajemnica życia w rezydencji.

Do niezwykłego odkrycie doszło w rezydencji Knole House we wsi Sevenoaks w hrabstwie Kent. Została jeszcze zbudowana pod koniec XV wieku, czyli w czasach dynastii Tudorów. Była niegdyś własnością króla Henryka VIII, a później jego córki królowej Elżbiety I. Posiadłość ma 365 komnat i jest otoczona wielkimi ogrodami.

rezydencja-knole-house-kent

Widok na rezydencje Knole House. Fot Ferrari Press Agency

Grupa konserwatorów podczas przeprowadzania remont rezydencji pod podłogą strychu odnalazła trzy listy. Przechowywano je w wielkich skrzyniach, gdzie gromadzono całą dokumentację dotyczącą prowadzenia pałacu. Prawdopodobnie listy przypadkowo wpadły pomiędzy szczeliny desek, dzięki czemu zachowały się do naszych czasów.

Strych Knole House. Fot Cecilia Divizia

Strych Knole House. Fot Cecilia Divizia

Udało rozszyfrować dwa z trzech listów. Wszystkie zostały spisane gęsim piórem na wysokiej jakości papierze. Pierwszy list z października 1633 roku, zawierał listę zakupów, która została sporządzona przez służącego Roberta Drapera, który prosił o dostarczenia do Knole House koszyk ryb, dwóch tuzinów cynowych łyżek i patelnię.

400-letnia-lista-z-zakupami-knole-house-2

List z zakupami znaleziony na strychu. Fot. National Trust

Drugi list z lutego 1622 roku, jest nieczytelny i został odczytany częściowo. Dotyczy jakiejś transakcji za trzy szylingi. Trzeci z 1602 roku nie został odczytany, pracując nad nimi historycy

Archeolog Natalii Cohen podkreśla, że odnalezienie XVII-wiecznych listów jest bardzo rzadkie, ale dzięki niemu wzbogacamy historię o tamtych czasach. Całkowity remont rezydencji ma potrwać pięć lat i będzie kosztować ok. 19,8 miln funtów.

Autor: Jacek Czibacki

Na podstawie Kent Live

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: