Dodaj komentarz

Skarby królestwa Urartu odkryte we wschodniej Armenii

 

przedmioty-hatsarat-urartu-koraliki-1

Znalezione dwa koraliki z agatu. Fot. PanArmenian Network

We wschodniej Armenii podczas prac budowlanych przypadkiem odkryto liczne znaleziska z okresu epoki żelaza. Wśród nich były m.in. naczynia, biżuteria, broń i kości. Zdaniem archeologów znaleziska datowane na VIII-VII w.p.n.e, pochodzą z czasów starożytnego królestwa Urartu.

przedmioty Hatsarat Urartu dzban 2.jpg

Dzban i fragmenty naczyń. Fot. PanArmenian Network

Do odkrycie doszło przypadkiem we wschodniej Armenii, w pobliżu miejscowości Hatsarat w prowincji Gegharkunik. Podczas prac budowlanych lokalni mieszkańcy znaleźli starożytne przedmioty. Następnie poinformowali o znalezisku archeologów, którzy przybyli na miejsce.

przedmioty Hatsarat Urartu dzbany 3.png

Dzbanki. Fot. PanArmenian Network

przedmioty Hatsarat Urartu naczynie 6.jpg

Gliniana misa. Fot. PanArmenian Network

Wśród znaleziony przedmiotów: dzbanki, fragmenty naczyń, gliniane misy, dwa duże kuliste koraliki z agatu, pozostałości żelaznych sztyletów i włóczni. Są unikalne pod względem formy i metody wytworzenia.

przedmioty Hatsarat Urartu naczynie 7.jpg

Enter a captionGliniana misa. Fot. PanArmenian Network

Ponadto natrafiono na dużą ilość szczątków zwierzęcych oraz ludzkich. Znaleziska są datowane na VII w. p.n.e, a niektóre z VIII w. p.n.e. Według archeologów w tym miejscu znajdował się niegdyś grobowiec pochodząc z czasów starożytnego królestwa Urartu.

przedmioty Hatsarat Urartu sztylety i wlocznie 5.jpg

Fragmenty sztyletów i włóczni. Fot. PanArmenian Network

Prof. Aszot Piliposjan kierujący pracami, poinformował, że archeolog Hasmik Simonjan wstępnie zbadał znalezione szczątki pięciu osób, w tym czterech mężczyzn. Jak wykazała analiza, ludzie ci cierpieli na choroby związane z kręgosłupem. Obecnie planowanie jest uporządkowanie szkieletów, w tym czaszki. Dzięki temu badacze będą mogli więcej się dowiedzieć na temat ich życia, zdrowia, a także ustalić przyczynę śmierci.

przedmioty Hatsarat Urartu kosci ludzie i zwierzece 6.jpg

Szczątki ludzkie i zwierzęce. Fot. Public Radio of Armenia

Królestwo Urartu zwane też królestwa Wan, było starożytnym państwem na Bliskim Wschodzie, na Wyżynie Armeńskiej w latach 860-590 r.p.n.e. Swym zasięgiem obejmowało dzisiejsze obszary wschodniej Turcji, Armenii i północno-zachodniego Iranu, a jej stolicą było miasto Van. Najwcześniej wzmianki o Urartu jako związku plemion pochodzą z XIII wieku, a jako samodzielne państwo wymienione zostało w źródłach z VIII wieku p.n.e.

Mapa Urartu wikimedia commons.gif

Zasięg królestwa Urartu. Źródło: Wikimedia Commons

Ludność była niejednolita pod względem etnicznym, ale posługiwała się językiem urartyjskim. Najważniejszą gałęzią gospodarki była uprawa ziemi przy sztucznym nawadnianiu pól uprawnych. Kierowanie pracami irygacyjnymi leżało w gestii panującego. Religia Urartu miała wiele wspólnych cech z religiami Mezopotamii. Posiadała własny panteon bóstw. Większość z nich została zapożyczona z religii Sumeru, Akkadu i Asyrii. Wojsko urartyjskie czerpało hetyckie wzorce, o czym świadczą m.in.  wizerunki żołnierzy urartyjskich na płaskorzeźbach z VIII w. p.n.e. Szczyt potęgi państwa przypadał na rządy Argisztiego I (786-764 p.n.e.). Podobnie jak jego ojciec Menue toczył wojny z Asyrią, dzięki czemu podbił i kontrolował ważne asyryjskie szlaki handlowe. Ostatecznie Urartu upadło na początku VI w.p.n.e., kiedy zostało podbite przez Medów.

Obecnie znaleziska archeologiczne są poddane pracom porządkowym i konserwatorskim. Mają stać się później częścią ekspozycji lokalnego muzeum.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: PanArmenian NetworkPublic Radio of Armenia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: