Dodaj komentarz

Skarby z grobu celtyckiej księżniczki ujawniają nowe sekrety

dwie-broszki-z-celtyckiego-grobu-hueneberg

Dwie złote broszki, które były noszonę przez kobietę i dziewczynkę Fot. Dirk Krausse et al/Antiquity

Grób celtyckiej księżniczki odkryty w południowych Niemczech sprzed 2600 lat, ujawnia nowe sekrety. Dziecko pochowane wraz kobietą, było prawdopodobnie jej córką. Zdaniem badaczy wskazuje na to identyczna biżuteria noszona przez dziewczynkę.

Grób celtyckiej księżniczki został odkryty w 2010 roku na stanowisku archeologicznym Heuneburg koło Herbertingen w Badenii-Wirtembergii. Pochodzi z czasów epoki żelaza i datowany jest na 583 r. p.n.e. Aby dokładnie go zbadać, archeolodzy przenieśli całą komorą grobową do laboratorium w Stuttgarcie.

wisiorek-z-klow-dzika-z-celtyckiego-grobu-hueneberg

Wisiorek wykonany z kłułów dzika i brązowych elementów. Fot. Dirk Krausse et al/Antiquity

Mogiła był bogato wyposażona, co oznacza, że należał do członka celtyckiej arystokracji. Wewnątrz znajdowały się szczątki trzech osób: kobiety – księżniczki z biżuterią wykonanej ze złota, brązu i bursztynu: m.in. z broszką, kolczykami i wisiorek z kłów dzika oraz z ceremonialną końską zbroją. Obok niej były 2-3 letnia dziewczynka, prawdopodobnie jej córka, a nieco dalej kobieta, być może służąca.

tasiemka-kolczyi-z-wisiorkiem-z-celtyckiego-grobu-hueneberg

Kolczyk w postaci tasiemki z wisiorkiem.Fot. Dirk Krausse et al/Antiquity

Ostatnio niemieccy archeolodzy porównali biżuterie jakie nosiła księżniczka i dziewczynka. Wykazują duże podobieństwa np. broszki, co oznacza, że mogły być ze sobą spokrewnione. „- Broszki są bardzo podobne pod względem stylu i zdobień. Musiały powstać w tym samym okresie i zostały wykonane przez tego samego złotnika. Są szczególne, ponieważ nie są podobne do innych znajdywanych w grobach” – mówi Dirk Krausse, autor badań z Państwowego Urzędu Dziedzictwa Kultury Badenii-Wirtembergii w Stuttgarcie.

pasek-z-brazu-z-celtyckiego-grobu-huenebergBadacze zwrócili uwagę, na to, że tak bogaty wyposażony grób, nie został okradziony. Prawdopodobnie było spowodowanym tym, że znajdował się na terenach podmokłych, co utrudniało poszukiwanie łupów. Dodatkowo takie warunki ochronił pochówek przed degradacją. Pobrano materiał genetyczny od celtyckiej księżniczki, ale nie ma wystarczającej ilości materiału od dziecka, aby wykonać badania DNA i potwierdzić pokrewieństwo. Być może uda się pobrać udać materiał ze szkliwa dziecka. W tym momencie badania genetyczne, nie są na tyle zaawansowana, ale badacze się nie poddają. „-Może w ciągu 10-20 lat, będziemy mieć takie możliwości” – dodał na końcu Krause.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: International Business Times

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: