Dodaj komentarz

W Chinach woda odsłoniła posąg Buddy sprzed 600 lat

Posąg buddy 2

Fot. Xhinua News Agency/Shutterstock

We wschodnich Chinach, w wyniku obniżonego poziomu w jednym z jezior, woda częściowo odsłoniła wykuty w skale posąg Buddy. Zdaniem archeologów rzeźba powstała 600 lat temu za czasów chińskiej dynastii Ming.

Do odkrycia doszło przypadkiem we południowo-wschodnich Chinach w prowincji Jiangxi nad jeziorem Zuixian. Jeden z mieszkańców okolicznych wiosek zauważył na ścianie klifu wynurzoną głowę posągu Buddy. Było to spowodowane obniżeniem poziomu wód o 10 metrów w wyniku renowacji sąsiedniego zbiornika Hongmen. Wkrótce na miejscu zjawiposli się podwodni archeolodzy.

posag-buddy-jezioro-zuixian

Fot. Xhinua News Agency/Shutterstock

Zdaniem badaczy wyrzeźbiony na ścianie posąg przedstawia Buddę Gotama siedzącego w postaci lotosu. Rzeźba mierzy 3,8 metra wysokości i prawdopodobnie powstał z czasów chińskiej dynastii Ming (1368 – 1644 lat). Według archeologów posąg był częścią większego kompleksu świątynnego starożytnego miasta Xiaoshi. W czasach swojej świetności był kwitnącym ośrodkiem handlu i prowadziło przez nie ważny węzeł komunikacyjny.

posag-buddy-jezioro-zuixian-1

Fot. Xhinua News Agency/Shutterstock

W 1958 roku związku z budową sztucznego jeziora Zuixian, zalano woda cały obszar wraz z pobliskimi 63 wioskami. Wielu mieszkańców wiosek, którzy zostali ewakuowani, pamiętało o posągu sprzed zalania.– Gdy poszedłem do świątyni w 1952 roku, po raz pierwszy ujrzałem posąg Buddy. Pamiętam, że wtedy był pozłacany. – mówi 82-letni Huang Kemping, emerytowany kowal, którzy niegdyś mieszkał w okolicy. Pan Kemping dodał, że pod wodą jest mała świątynia u stóp posągu, gdzie gromadzili się mieszkańcy wiosek odprawiając religijne uroczystości.

rysunki-swiatyni-jezioro-zuixian

Malowidła świątynne na klifie. Fot. Xhinua News Agency/Shutterstock

W latach 60. XX wieku, w trakcie rewolucji kulturalnej doszło do rabowania muzeów, niszczenia zabytków i dzieł sztuki przez czerwonogwardzistów, którzy chcieli pozbyć się pozostałości po dawnych epokach. Dzięki temu, ze posąg i ruiny miast znalazły się pod wodą przetrwały w nienaruszonym stanie ,nie tylko przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, a także przed wandalizmem.

Zespół chińskich archeologów planuje zbadać pod wodą dokładnie cały kompleks świątynny, ale nie mają dużo czasu, ponieważ w marcu poziom wód w zbiorniku ponownie wzrośnie i obszar zostanie zalany. Związku z tym planowane jest zabezpieczanie posągu i pozostałych zabytków.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Xinhuan News Agency IBT

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: