Dodaj komentarz

Odkryto czeskie monety z czasów króla Wacława IV

czeskie-monety-rokycany-1

Czeskie monety znalezione w lesie koło czeskiego miasta Rokycan. Fot. IDNES

Pewien spacerowicz w jednym z lasów na południowym zachodzie Czech, przypadkowo odkrył dzban pełen srebrnych monet. Zdaniem ekspertów pochodzą one z przełomu XIV i XV wieku, czyli z czasów panowania króla Wacława IV. Znalazcy skarbu ponoć miały pomóc dziki ryjące w ziemi.

Od odkrycia pod koniec ubiegłego roku w lesie koło czeskiego miasta Rokycany w kraju pilzneńskim. Petr Hudec udał się do spacer na lasu. Po drodze zauważył wyrytą ziemię przez dziki, w której znalazł dzban pełen monet. O swoim odkryciu poinformował archeologów z Muzeum Czech Zachodnich w Pilznie. Zdaniem ekspertów 519 monet to w większości grosze praskie datowane na lata 1378 – 1419, czyli wybite za czasów panowania przez króla Wacława IV (1378/49) oraz dwie małe. Czeska moneta została wprowadzona w 1300 r. przez Wacława II z dynastii Przemyślidów i była bita do 1547 roku.. Była najpopularniejszą monetą obiegową i przeliczeniową w średniowiecznej, środkowej Europie.

czeskie monety Rokycany 2.jpg

Fot. Martin Polívka, MAFRA/IDNES

Badacze uważają, że monety zostały ukryte w kryjówce najprawdopodobniej podczas wojen husyckich. – „Właściciel skarbu prawdopodobnie umarł i dlatego po niego nie wrócił” – powiedział dyrektor Muzeum Czech Zachodnich František Frýda. Badacze są zdania, że taka ilość monet jak na tamte czasy była to prawdziwą fortuną. Według czeskiego numizmatyka Miroslava Husa, właściciel skarbu mógł za te monety kupić w przeszłości, np. dom na przedmieściach lub stado krów. Badacze są w trakcie oczyszczania monet, a archeolodzy badają miejsce odkrycia i nie wykluczając, że nie jest to jeszcze całość skarbu. Znalazca monet ma prawo do nagrody maksymalnie dziesięciu procent szacowanej wartości.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: IDNES, Rozhlas.czArchaeofeed

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: