Dodaj komentarz

W Egipcie odkryto w jaskini prehistoryczną scenę narodzin sprzed 5000 lat

prehistoryczne-malowidlow-sprzed-5-tys-lat-egipt-1

Fot. Marco Morelli

Włoscy badacze odkryli w jednej z egipskich jaskiń prehistoryczne malowidła naskalne przed ok. 5000 lat. Malowidła przedstawiają scenę narodzin dziecka. Zdaniem ekspertów przypomina to scenę narodzin Jezusa.

Do odkrycia doszło w 2005 roku w jaskini na płaskowyżu Gilf Kebir na egipskim odcinku pustyni Sahara. Jednak dopiero w tym roku, kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, opublikowano informację o znalezisku. Malowidła naskalne zostały namalowane czerwoną ochrą ok. 5000 lat temu przez nieznanego prehistorycznego artystę. Rysunki przedstawią dwoje zwierząt bez głów: lwa i pawiana oraz mężczyznę i kobietę – również bez głowy. Pomiędzy postaciami widać niemowlę, a na wschodzie gwiazdę. Według badaczy malowidła bardzo przypominają scenę narodzin Jezusa Chrystusa.

Marco Morelli dyrektor Muzeum Nauk Planetarnych w Prato (i kierownik wypraw), uważa, że scena przedstawia poród dziecka. Nie odnaleziono podobnych scen ze wcześniejszych okresów. Przedstawienia takie pojawiają się dopiero na początku chrześcijaństwa. Obecność gwiazdy na przedstawieniu może tłumaczyć fakt, że dawni prehistoryczni ludzie utożsamili Ziemie ze śmiercią, a Niebo z narodzinami: „-Jak śmierć była kojarzona z Ziemią w sztuce naskalnej z tego samego obszaru, to jest prawdopodobne, że poród był związany z niebem”– skomentował dzieło Morelli. Badacze okrzyknęli miejsce odkrycie malowideł „Jaskinią rodziców”.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Live ScienceSeeker

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: