Dodaj komentarz

W lesie Sherwood znaleziono złoty średniowieczny pierścień

zloty-pierscien-z-sherwood-1

Złoty pierścień z szafirem. Fot. Mark Thompson/BNPS

Amator poszukiwacz skarbów znalazł w Anglii złoty średniowieczny pierścień z szafirem. Natrafił na niego w pobliżu słynnego lasu Sherwood, który jest związany z legendą o Robin Hoodzie. Zdaniem specjalistów pierścień pochodzi z XIV wieku i może być wart 70 tysięcy funtów.

34-letni amator poszukiwacz Mark Thompson z hrabstwa Nottinghamshire, dzierżąc w ręku wykrywacz metali udał się na pola leżące w pobliżu słynnego lasu Sherwood. Zaledwie po 20 minutach wykrywacz wskazał, że coś się znajduje w ziemi. Poszukiwacz zaczął kopać, a po chwili jego oczom ukazał się złoty pierścień z szafirem. „- Nie spodziewałem się takiego odkrycia. Jestem w szoku” – mówił Thomson. O odkryciu poinformował archeologów.

złoty pierścień z sherwood 2.jpg

Na pierścieniu są wygrawerowane wizerunki Chrystusa niemowlęcia i świętej kobiety, prawdopodobnie Matki Boskiej. Fot. Mark Thompson/BNPS

Zdaniem Dot Boughtona, specjalisty z British Museum, pierścień pochodzi ze średniowiecze z XIV wieku. Na pierścieniu z jednej strony jest wygrawerowana postać Chrystusa niemowlęcia, a z drugiej strony postać świętej kobiety, prawdopodobnie Matki Boskiej. Według Boughtona podobny szafir z pierścienia znajduję się w grobowcu zmarłego w 1374 roku arcybiskupa Canterbury Williama Wytleseya.

zloty-pierscien-z-sherwood-3

Fot. Mark Thompson/BNPS

Jeden z domów aukcyjnych ocenił, że pierścień może być warty nawet 70 tysięcy funtów, czyli około 365 tysięcy złotych. Znalezisko zostało uznane za skarb, a znalazca ma otrzymać nagrodę.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Dailymail

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: