Dodaj komentarz

Odkryto w bursztynie pierzasty ogon dinozaura sprzed 99 mln lat

 

ogon-dinozaura-sprzed-99-mln-lat

Ogon dinozaura w bursztynie spred 99 mln lat Fot. Ryan McKellar/Royal Saskatchewan Museum

Chiński paleontolog Lida Xing dokonał przypadkiem sensacyjnego odkrycia. W Birmie na jednym z targów kupił bursztyn, w którym – jak się później okazało – znajduje się ogon pierzastego dinozaura sprzed ok. 99 mln lat.

W 2015 roku Lida Xing z Chińskiego Uniwersytetu Geologicznego w Pekinie spacerował po targowisku z bursztynami w birmańskiej miejscowości Myitkyin. Spojrzał na jeden z bursztynów, który już był nieco oszlifowany i miał trafić do jednego z warsztatów jubilerskich, a następnie zostać sprzedamy na aukcji. Pochodził z kopalni bursztynu w Dolinie Hukawang na północy Birmy.  Sprzedawca pierwotnie sądził, że w bursztynie zatopiona jest prehistoryczna roślina. Jednak badacz zaczął podejrzewać, że może to być jakiś kręgowiec. Xing postanowił mu się bardziej przyjrzeć i zakupić bursztyn do dalszych badań.

ogon-dinozaura-w-powiekszeniu-lida-xing

Ogon dinozaura w zbliżeniu. Fot. Lida Xing

Międzynarodowy chińsko-kanadyjski zespół pod kierownictwem Xinga poddał analizie bursztyn za pomocą tomografu komputerowego i mikroskopu. Jak się okazało,  w zatopionym bursztynie znajduje się pierzasty ogon, który ma niecałe 37 milimetrów i jest pokryty delikatnymi, gęstymi piórami.

ogon-dinozaura-w-powiekszeniu-lida-xing-1

Ogon dinozaura w zbliżeniu. Fot. Lida Xing

Są koloru kasztanowego z wierzchu i białe pod spodem. Zachowały się także tkanki mięśni i skóry. Początkowo uważano, że mógł należeć do prehistorycznego ptaka.

ogon-dinozaura-w-powiekszeniu-lida-xing-0

Ogon dinozaura w zbliżeniu. Fot. Lida Xing

Jednak współautor badań dr Ryan McKellar z kanadyjskiego Royal Saskatchewan Museum uważa, że tego typu ogon mógł należeć tylko do gada. Wskazuje na to budowa anatomiczna ogona.

ogon-dinozaura-w-powiekszeniu-ryan-mckellar

Pióra dinozaura z bliska. Fot. Ryan McKellar/Royal Saskatchewan Museum

Składa się on z ośmiu kręgów, choć zapewne liczył więcej. Kręgi gadów, w przeciwieństwie do współczesnych ptaków, nie były zrośnięte w trójkątną kość ogonową, tzw. pygostyl. W dodatku piórom brakowało dobrze rozwiniętej stosiny, która pojawiła się później w toku ewolucji. Tego typu ogon uniemożliwiał lot.

skan-ogona-dinozaura

Zdjęcie roentgenowskie pióra dinozaura. Fot. Lida Xing

Badacze uważają, że ogon należał do młodego dinozaura z grupy teropodów (celurozaura), który żył 99 mln lat temu, czyli w okresie środkowej kredy. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w historii.  Ustalono, że zwierzę było już martwe, gdy zaczęła je pokrywać żywica.

artystyczne-wyobrazenie-celurozaura-chung-tat-cheung

Artystyczne wyobrażenie celurozaura. Autor: Chung-tat Cheung

McKellar podkreśla, że tego typu odkrycie pokazuje, jak wygląd dinozaurów zmieniał się na przestrzeni milionów lat. Było coraz mniej pokrytych łuskami i coraz bardziej upodobniały się do ptaków. Dzięki takim znaleziskom coraz więcej wiemy na temat dawnych dinozaurów. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma naukowego „Current Biology”.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie Sciencemag, BBCCurrent Biology

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: