Dodaj komentarz

Zrekonstruowano twarz włoskiego misjonarza sprzed 300 lat

rekonstrukcja-twarzy-misjonarza

Czaszka i zrekonstruowano twarz Giovianniego Sidottiego. Fot. Yuka Nishimoto/Asahi

Zespół japońskich ekspertów dokonał rekonstrukcji twarzy włoskiego misjonarza Giovanniego Battisty Sidottiego, który zmarł w 1714 roku w tokijskim więzieniu za swoje przekonane religijne. Przeprowadzono ją na podstawie poważnie uszkodzonej czaszki, ale dzięki użyciu nowoczesnej technologii twarz udało się odtworzyć w pełni.

W 2014 roku, podczas prac archeologicznych w Tokio, odkryto pozostałości więzienia dla chrześcijan pochodzące z japońskiego okresu Edo (1603-1868), podczas którego władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa. Natrafiono także szczątki trzech osób. Po przeprowadzono badań antropologicznych stwierdzono, że jedna z osób charakteryzowała się wysokim wzrostem, była w średnim wieku i pochodziła najprawdopodobniej z Włoch. Według źródeł historycznych w Japonii okresie Edo było tylko dwóch Włochów. Byli to misjonarze Giuseppe Chiara (1602-1685) oraz Giovanni Battista Sidotti (1668–1714)

W kwietniu 2016 roku przeprowadzono badania DNA, która wykazały, że szczątki należały do włoskiego misjonarza Sidotti. Dwa pozostałe ciała należały do japońskiej pary (kobiety i mężczyzny), która prawdopodobnie została ochrzczona. Pochodzący z Sycylii o. Sidotti był ostatnim chrześcijańskim misjonarzem, który nielegalnie przybył do Japonii w 1708 roku. Wylądował na wyspie Yakushima, gdzie potajemnie prowadził ewangelizację. Rok później został aresztowany, ponieważ w Japonii od 1639 roku był zakaz praktyk chrześcijańskich i chrystianizacji. Sidotti został oskarżony o to, że ochrzcił japońskie małżeństwo. Przesłuchiwał go japoński polityk, urzędnik i historyk Arai Hakuseki. Był pod ogromnym wrażeniem osobowości i wiedzy włoskiego duchownego. Napisał później książkę, która zawierała informacje na tema chrześcijaństwa i życia w Europie i była jedyną taką pozycją w okresie japońskiej izolacjonizmu aż do połowy XIX wieku. Hakuseki próbował uzyskać łaskę i zwolnienie dla Włocha, ale bezskutecznie. Sidotti zmarł w 1714 roku w wieku ok. 46 lat.

rekonstrukcja-twarzy-misjonarza-giovanni-battista-sidotti

Zrekonstruowana twarz włoskiego misjonarza. Fot. The Mainichi

Japońscy eksperci z Wydziału Antropologii z Narodowego Muzeum Przyrody i Nauki w Tokio pod kierunkiem Kenichi Shinody postanowili zrekonstruować twarz włoskiego misjonarza. Niestety nie zachował się żaden portret Sidottiego, wiec nie wiadomo jak dokładniej wyglądał. Jego czaszka nie zachowała się w dobrym stanie, brakował jej lewej części, ale dzięki najnowocześniejszej technologii udało się ją odtworzyć. Wykonano cyfrowy skan prawej zachowanej części, a następnie w drukarce 3D wytworzono brakująca część. Rekonstruując mięśnie i skórę twarzy oparto się na przeciętnemu wyglądzie ówczesnych Europejczyków. Do opisu wyglądu twarzy, włosów, oczu, nosa, wykorzystano opis z księgi Hakusei. Na końcu wykonano model. Misjonarz był czarnowłosy, miał łagodny wyraz twarzy i inteligentne spojrzenie.

Obecnie model twarzy włoskiego misjonarza można oglądać w Narodowego Muzeum Przyrody i Nauki w Tokio. Papież Franciszek planuje w przyszłym roku beatyfikować Włocha.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: The Asahi ShimbunThe Mainichi, Quartz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: