Dodaj komentarz

W Meksyku odkryto aztecką świątynie boga wiatru sprzed 650 lat

ruiny-swiatynii-ehecatl-quetzalcoatl

Fot. INAH

Archeolodzy w Meksyku pod miejscem zburzonego supermarketu odkryli ruiny azteckiej świątyni sprzed 650. Ich zdaniem była poświęcona bogowi wiatru Ehecatl-Quetzalcoatl

Do odkrycia do stolicy kraju w mieście Meksyk w dzielnicy Tlatelolco. W 2014 roku po dokonano rozbiórki supermarket, archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) rozpoczęli prace wykopaliskowe. Podczas nich znaleźli fragmenty naczyń ceramicznych, a także ponad 20 pochówki ludzi dorosłych i dzieci oraz zwierząt.

W tym roku podczas drugiego sezony prac odsłonięto fundamenty świątyni w kształcie okręgu o średnicy 11 metrów średnicy i wysokości 1,2 metrów. W jej wschodniej części natrafiono 9 kompletnych szkieletów: szczęściu niemowląt, dwóch dorosłych kobiet i jednego mężczyzny, a także niekompletne szczątki siedmiu osób, w postaci czaszek, kości udowych i długich. Ponadto znaleziono groby z obstawą kamienną, w której znajdują się szczątki niemowlęcia, a wraz z nim przedmioty: kości ptaków, kolce kaktusa agawy, groty strzał, odłamki obsydianu, a także kadzidła, ceramiczne figurki małp i kacze dzioby.

kosci-ludzkie-swiatynia-wiatru

Fot. INAH

Zdaniem archeologów świątynia w Tlatelolco, była poświęcona bóstwu Ehecatl – Quetzalcoatl. W mitologii azteckiej bóg wiatru, który najczęściej był przedstawiany w masce z dziobem ptaka, z pektorałem w kształcie przeciętej pionowo muszli zwanej „Klejnotem Wiatru”. Świątynia powstawała w dwóch etapach. Pierwsze kondygnacja wybudowano ok. 1337 roku, a następne w 1376 i 1417 rozbudowano ją. Wejście do świątynie było od kurierku wschodniego. Została zniszczona w czasie najazdu hiszpańskich konkwistadorów.

Według mitów był synem bogini Tlaltecutli/Tlaltecuhtli, „Pani Ziemi”, która wypluła go wraz z bogiem Tezcatlipoca. Im przypisuje się ostatnie stworzenie świata. Obaj stworzyli niebo o dużej wadze, co spowodowało, że inni bogowie musieli im pomóc, aby unieść je do góry. Gdy już tam zostało umieszczone kilku z nich pozostało, aby je podtrzymywać. Inna wersja mówi, iż wspomniany bogowie przeistoczyli się w węże i rozdarli Tlaltecuhtli na pół, aby z dwóch części utworzyć nowe niebo i ziemię. Z pozostałych części ciała np. z włosów, powstały drzewa, kwiaty zioła, ze skóry łąki i drobniejsze kwiaty, z nosa – wąwozy i łańcuchy górskie, z ust – rzeki i jaskinie.

Tlatelolco („piaszczyste wzgórze”) obecna dzielnica miasta Meksyk, była niegdyś bliźniaczym miasto Tenochtitlánu i najważniejszym najważniejsze centrum handlowe Mezoameryki. W roku 1521 miała miejsce tutaj ostatnia i decydująca bitwa pomiędzy Aztekami pod wodzą Cuauhtémoca a Hiszpanami. Ocenia się, że zginęło wówczas około 40 tysięcy Indian. Konkwistadorzy miasto splądrowali i zniszczyli. W tym miejscu Hiszpanie wybudowali kościół Santiago (św. Jakuba).

Archeolodzy planują zagospodarować ruiny dawnego miasta Tlatelolco, gdy zostaną w pełni odsłonięte. Planowane jest wyeksponowanie konstrukcji i ich odpowiednie oświetlone, aby zwiedzający mogli je podziwiać

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie GuardianDailymail

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: