Dodaj komentarz

Zbrojownia Styryjska największa na świecie

Austria to kraj pełen muzeów. Wiele z nich znajduje się w Styrii, zwłaszcza w Grazu. To w tym mieście jest największa zbrojownia na świecie, pochodząca z XVII wieku. Ma w posiadaniu ponad 30 tys. uzbrojenia i wyposażenia bojowego z czasów wojen z Imperium Osmańskim.

Od XV do XVIII wieku Graz był ważnym miastem obronnym. Styria była obszarem ciągłych walk z Imperium Osmańskim i z węgierskimi rebeliantami. Dla obrony i na potrzeby wojska, postanowiono wybudować zbrojownię, która zapatrywała w broń. Zbrojownie Styryjską została wybudowana w latach od 1642-1645 przez włoskiego architekta z Tyrolu Antonio Solara.

Jednak sto lat później straciła na znaczeniu. W 1749 cesarzowa Maria Teresa postanowiła zamknąć zbrojownie, jednak z powodów sentymentalnych pozostawiono dawną broń. Później zbrojownia stała się muzeum. Pierwszy raz otwartą ją dla publiczności w 1882 roku a w 1892 stała się częścią Universalmuseum Joanneum.

W czasie drugiej wojny światowej, wszystkie eksponaty zostały przeniesione w bezpieczne miejsca. Po zakończeniu wojny w stanie nienaruszonym wróciły z powrotem. W 1946 roku muzeum otwarto ponownie.

Obecnie Zbrojownia Styryjska ma w posiadaniu 30 tys. uzbrojenia i wyposażenia bojowego z XVI i XVII wieku z okresu wojen z Turkami. Wśród kolekcji znajdują się min. zbroje, hełmy, pancerze, tarcze, miecze, broń drzewcowa, pistolety, proch strzelniczy, armaty. Taka ilość uzbrojenia mogła wyposażyć ok. 5 tys. ludzi.

Muzeum znajduje się w centrum Grazu i jest otwarte 6 dni w tygodniu. Odwiedzane jest przez licznych turystów.

Autor: Jacek Czubacki

źródła: Universalmuseum JoanneumThe Vintage News , Atlas Obscura

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: