Dodaj komentarz

W Egipcie odkryto rzymskie cmentarzysko kotów sprzed 2000 lat

kocie-pochowki-berenike-egipt

Szczątki kotów na rzymski cmentarzysku w Berenice. Fot. Marta Osypińska

Zespół polskich i amerykańskich  archeologów, odkrył na rzymskim cmentarzu w Egipcie szczątki ponad 80 kotów domowych. Charakter pochówków wskazuje, że koty chowane były godnie i z szacunkiem, najprawdopodobniej po śmierci naturalnej.

Do odkrycia cmentarza doszło w pobliżu ruin starożytnego miasta Berenike nad Morzem Czerwonym. Znaleziono na nim szczątki 86 kotów. Niektóre groby były podwójne –dorosłe osobniki chowano z młodymi kociętami. Badania wskazują, że pochówków dokonano, wbrew egipskiemu zwyczajowi, który nakazywał umyślne zabicie i zmumifikowanie zwierzęcia jako część rytuału pogrzebowego ludzi. Koty z Berenike umarły śmiercią naturalną i zostały prawdopodobnie pochowane jako pupile domowe.

polozenie-cmentarzyska-kotow-berenika

Położenie kocich pochówków. Rys. Piotr Osypiński

Świadczą o tym znalezione przy niektórych z nich artefakty np. skorupki strusich jaj przy szyjach.  Ponadto koty zostały  ułożone jakby do snu i nakryte przepołowionym naczyniem, amforą po winie. Inne były zwinięte w kłębuszki pokryte kocykami lub lub matami z liści palmowych. To wszystko wskazuje na jak silną pozycję miały koty w starożytności.  – Odkryte znalezisko sugeruje, że w Berenike znajdował cmentarz dla zwierząt domowy, a nie depozyt związany z rytualnym religijnym pogrzebem. Wydaje się, że to był unikalne miejsce ze względu na relacje pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Jak widać tworzenie cmentarzów dla zwierząt nie jest niczym nowym. – mówi dr Marta Osypińska, archeozoolog  z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, uczestnicząca w wykopaliskach. Oprócz kotów znaleziono także szczątki małp – kotawca sawannowego i jednego pawiana, który leżał przykryty do połowy kołderką, jak drzemiący człowiek.

kocie szczatki na cmentarzy w Berenike.jpg

Fot. Marta Osypińska

Berenike było w starożytność ważnym portem wojskowym. Nazwa miasta pochodzi od imienia matki Ptolemeusza II – Bereniki. Niektóre z głównych celów podróży statków handlowych wypływających z portu znajdowały się w delcie Indusu, w Muziris i Arikamedu w Indiach, z których przywożono przyprawy i kamienie szlachetne. Z Chin sprowadzano jedwab; kość słoniową z wschodniej Afryki, a kadzidła i mirrę z Arabii. Z portu towary transportowano drogą lądową do Koptos nad Nilem. W VI wieku n.e. port stracił na znaczeniu i miasto opustoszało.

strefy-miasta-berenike

Położenie miasta Berenike i jego strefy Rys. Marten Hensen

Od 2011 roku w pobliżu ruin antycznego portu prowadzone są prace archeologiczne. W przeszłości w Berenice znajdowało się cmentarzysko zwierzęce. Podczas wcześniejszych wykopalisk natrafiono m.in. na szczątki psów, małp. Łącznie znaleziono ponad 130 szczątków zwierzęcych. Cmentarzysko było w użyciu od końca I wieku n.e. do połowy II wieku n.e.

Wykopaliska prowadzone przez polską-amerykańską grupę zooarcheologów prof. pod kierunkiem Steve’a Sidebothama z University of Delaware oraz Iwona Zych z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: International Business TimesCambridge Core

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: