Dodaj komentarz

Odkryto dzban z figurką myśliciela sprzed 3800 lat

figurka-mysliciela-menahem-kahana

Dzban z figurką myśliciela. Fot Menahem Kahana/AFP

Izraelscy archeolodzy na wschód od Tel-Awiwu odkryli niezwykły dzban sprzed 3800 lat. Jego wieczko jest pięknie ozdobione figurką myśliciela.

Do odkrycia doszło w październiku w mieście Yehud, kilkadziesiąt km na wschód od stolicy Izraela Tel-Awiwu. W pracach wykopaliskowych uczestniczyli archeolodzy z Urzędu Starożytności Izraela, a także uczniowie szkół średnich. – „Nigdy wcześniej nie odkryliśmy u nas czegoś podobnego” – mówi archeolog Gilad Itach, która kierowała pracami. Podczas prac znaleziono potłuczony dzban, a także figurkę.

odkryta-dzban-z-figurka-clara-amit

Odkryty potłuczony dzban z figurką. Fot. Clara Amit/AAA

Badacze przeprowadzili konserwacje naczynia, łącząc wszystkie części. Szyjka dzbana była zdobiona 18 cm figurką. Autor tego niezwykłego dzbana nie jest znany. Musiał być garncarzem lub rzeźbiarzem. Anonimowy twórca musiał się wykazać precyzją i dbałością o szczegóły. Figurka przedstawia siedzącego mężczyznę podpierającego się dłonią, będącego w głębokiej refleksji. Oprócz dzbana znaleziono przedmioty m.in. sztylety, głowicę siekiery, groty strzał oraz kości owiec i osła, które utożsamia się z Kananejczykami. Według Itach były to przedmioty grobowe, które miały towarzyszyć zmarłemu w drodze w zaświaty. Zmarły musiał być ważnym członkiem dawnej społeczności. Zdaniem badaczy przedmioty i dzbany pochodzą sprzed 3800 lat

dzbanek-z-figurka-mysliciela-clara-amit

Dzban z figurką po rekonstrukcji. Fot. Clara Amit/AAA

Praca na stanowisku archeologicznym w Yehud trwa od 2015 roku. Wtedy to znaleziono ślady dawnych domostw sprzed ok. 6 tys. lat., czyli z czasów epoki miedzi, liczne przedmioty: fragmenty naczyń ceramicznych i narzędzia z bazaltu oraz kamienia. Z kolei w tym roku, wiosną niedaleko miejsca znaleziona figurki oraz 94 groby mężczyzn, kobiet i dzieci zczasów epoki brązu. Były bogato wyposażone, w garnki, sztylety, skarabeusze, biżuterie i kości zwierzęce.

Podczas wykopalisk uczestniczyli licealiści, w ramach programu IAA, którzy są zainteresowani studiowaniem archeologii. Wielu z uczniów było podekscytowanych udziałem w tych pracach. Dzięki uczestnictwu w tym programie, mogą z bliska poznać pracę archeologów, a także dowiedzieć wiele ciekawego na przeszłości swojego kraju.

chrystus-frasobliwy-na-szydlowieckiej-farze-autor-mateusz-sz-wikimedia-commons

Chrystus Frasobliwy na Szydłowieckiej farze w kościele św. Zygmunta, autor Mateusz Sz./Wikimedia Commons

Na końcu w ramach ciekawostki można dodać, że wspomniana figurka myśliciela jest łudząco podobna do wizerunku Chrystusa Frasobliwego W ikonografii chrześcijańskiej jest to przedstawienie rozmyślającej postaci Jezusa Chrystusa w pozycji siedzącej, z głową opartą na dłoni. Pierwsze wizerunki Chrystusa Frasobliwego pojawiły się w końcu XIV wieku w Niemczech, Austrii i Niderlandach. Z zachodu Europy wizerunek Chrystusa Frasobliwego przeniknął do Polski, pojawiając się najpierw na Śląsku i Pomorzu, a następnie przenikając do sztuki ludowej, gdzie mocno się zakorzenił.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Times of IsraelLive Science

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: