1 komentarz

Tajemnica biskupiej wygódki

300-letni-kal-biskupa-jensa-bircheroda

Biskup biskupa Jens Bircherod i zdjęcie 300-letniej bryła ekskrementów. Fot. Moesgaard Museum

Duńscy badacze zbadali 300-letnią bryłę kału, którą znaleziono ponad 80 lat temu w latrynie pałacu biskupiego w Aalborgu. Udało się ustalić, że należała prawdopodobnie do biskupa Jensa Bircheroda, żyjącego pod koniec XVII wieku. Analiza ujawniała dietę biskupa.

Dwoje pracowników muzeum Moesgaard w Aarhus, Jette Linaa i Christian Vraengmose, przeglądali archiwalne zbiory muzeum, dotyczące życia mieszkańców-emigrantów od XV do XVII wieku, którzy przybywali do miast Aalborg, Aarhus, Helsingor i Nya Lödöse. Znaleźli pudełko, a w nim bryłę kału i kartkę z informacją, że w 1937 roku w Aalborg, podczas prac archeologicznych w latrynie pałacu biskupiego,znaleziono wspomnianą bryłę kału, a także liczne przedmioty jak naczynia porcelanowe pochodzące z holenderskiego miasta Delft, m.in. słoik, miskę i szklaną fiolkę.

naczynie-z-latryny-z-palacu-biskupiego-w-aalborgu

Naczynia porcelanowe z holenderskiego miasta Delft. Fot. Moesgaard Museum

Ekskrementy poddano analizie. Wyniki ujawniły, że pochodzą z końca z XVII wieku.. Ponadto znajdują się w nich resztki egzotycznej diety złożonej z fig, malin, winogron, pieprzu i gryki. Takie produkty mogła jeść tylko osoba z wyższy sfer, ponieważ dieta ówczesnych mieszkańców Aalborg składała się głównie z chleba żytniego, kaszy, kapusty, wieprzowiny i wołowiny, a gryka była szczególnie popularna na wyspie Fionia. Kolejnym zadaniem było dowiedzieć się dokładnie, kto w tym czasie mieszkał w rezydencji biskupiej w tym czasie. Udało się ustalić, że był nim biskup Jens Bircherod, który mieszkał w niej w od 1694 roku, aż do śmierci w 1708 roku. Pochodził z Fonii, gdzie uprawiało się wyłącznie grykę Znaleziono także pamiętnik biskupa, gdzie opisywał wystawne uczty.

W trakcie swych poszukiwań badacze znaleźli aptekę w Aalborg, która należała do niemieckiego emigranta będącego w posiadaniu zapasu pieprzu i fig. To tam przyprawy kupowali szlachcice, urzędnicy, a także biskupi. Oprócz biskupa Bircheroda, w rezydencji mieszkała jego żona, dzieci, a także służba. To nietypowe odkrycia wzbogaca naszą wiedzę o diecie dawnych mieszkańców, a mieszkańców pałacu biskupiego w szczególności

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: BBCMetro UKThe Local Denmark

Reklamy

One comment on “Tajemnica biskupiej wygódki

  1. super 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: