Dodaj komentarz

W Kazachstanie odkryto kompleks budowli sprzed 1500 lat

kompleks-budowli-kazachstan-1500-lat

Kompleks kamiennych budowli w kazachskim Altÿnkazgan.  Fot. Jewgienij Bogdanow /Live Science

Nad brzegiem Morza Kaspijskiego w Kazachstanie, archeolodzy odkryli tajemniczy, ogromy kompleks kamiennych budowli sprzed ok. 1500 lat. Kompleks jest większy od angielskiego Stonehenge. Badacze przypuszczają, że budowle mogły zostać zbudowane przez  Hunów.

kompleks-budowli-kazachstan-1500-lat-2

Jeden z kamiennych bloków z wizerunekim zwierzęcia. Fot. Jewgienij Bogdanow /Live Science

W 2010 roku F. Akhmadulin pochodzący z miasta Aktau w obwodzie mangystauskim, wybrał się wraz z wykrywaczem metali na wschodnie wybrzeże Morza Kaspijskiego, w pobliżu miejscowości Altÿnkazgan. Ów człowiek natrafił na srebrne ozdoby siodła i inne cenne przedmioty. O swoim odkryciu poinformował archeologów. Jednak z powodów finansowych i trudnych warunków terenowych prace archeologiczne rozpoczęto dopiero w 2014 roku. Badaniami pokierował zespół Andrieja Asrafejewa z Mangystauskiego Państwowego Historyczno Rezerwatu Kulturowego i Jewgienij Bogdanow z Instytutu Archeologii i Etnografii Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk. Niedawno opublikowano pierwsze wyniki prac.

siodlo-ze-srebnymi-zdobieniami-kazachstan-1

Srebrne ozdoby siodla, numer 1. Fot. Jewgienij Bogdanow /Live Science

Olbrzymi kompleks kamiennych budowli liczy ponad 120 hektarów, czyli odpowiada powierzchni 200 boisk do futbolu amerykańskiego. Wielkość bloków skalnych jest zróżnicowana. Najmniejsze mają wymiary 4 na 4 metry, a największe 34 na 25 metrów. Kompleks jest podobno do angielskiego Stonehenge w hrabstwie Wiltshire,, ale są też różnice. Kamienne bloki są zdobione różnymi symbolami zwierząt: dzików, jeleni, lwów, innych stworzeń, a także broni. Ponadto odnaleziono pochówek, a w nim koście ludzkie, siodło pozostałe części srebrnej ozdoby, s także przedmioty z brązu, które mogły być częścią końskiego bata.

siodlo-ze-srebnymi-zdobieniami-kazachstan-2

Srebrne ozdoba siodła, numer 2 Fot. Jewgienij Bogdanow /Live Science

Najbardziej jest zastanawiające kto wybudował te tajemnicze budowle? Badacze przypuszczają, że mogły być dziełem koczowniczego ludu Hunów. Dowodem ma być odnaleziono siodło ze srebrnymi zdobieniami z wizerunkami zwierząt, który pochodzi  z czasów, kiedy te obszary były zamieszkałe przez Hunów. Nie wyklucza się, że budowle mogły zostać wykonana przez inny koczowniczy lud. Kolejną zagadką jaką funkcję pełnił kompleks. Znaleziono pochówek i szczątki, mogą sugerować, ze był to obiekt sakralny.

siodlo-ze-srebnymi-zdobieniami-kazachstan-3

Srebrna ozodba siodla, numer 3 Fot. Jewgienij Bogdanow /Live Science

W przyszłym roku badania na kompleksem mają być kontynuowane. Badacze mają nadzieje, że w najbliższych latach uda się znaleźć więcej cennych przedmiotów, a także dowiedzieć się więcej na temat tych budowli.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Live ScienceScience Alert

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: