Dodaj komentarz

Odkryto „Bałtycką Atlantydę” z epoki kamienia

pulapka-na-ryby-z-epoki-kamienia-szwedzka-osada

Jedna z ośmiu pułapek na ryby. Fot. Arne Sjöström

Badacze z Uniwersytetu w Lund u południowych wybrzeży Szwecji nad dnie Morza Bałtyckiego odkryli pozostałości osady z czasów epoki kamienia. Według wstępnych ustaleń może pochodzić sprzed ok. 9 tys. lat

Do okrycia doszło u południowych wybrzeży Szwecji w zatoce Hanöbukten przy ujściu rzeki Verkeån. Osadę zlokalizowano już wcześniej, 6 lat temu., ale dopiero niedawno przeprowadzono szczegółowe badania z użyciem najnowocześniejsze technologii , echosondy Multibeam.

baltycka-atlandya-szwecja

Fot. Arne Sjöström

Płetwonurkowie na dnie Bałtyku na głębokości 20 metrów znaleźli bardzo dobrze zachowane, liczne drewniane pozostałości osady. Ponadto wydobyto z zatoki wiele przedmiotów: topory wykonane z jeleniego poroża z zdobionymi rękojeściami oraz osiem pułapek na ryby z plecionych witek leszczyny. Znalezione artefakty liczą sobie ok. 8-9 tysięcy lat Odkrytą osadę okrzyknięto „Bałtycką Atlantydą” z epoki kamienia

topor-z-poroza-jelenia-osada-z-epoki-kamienia

Topór z poroża jelenia. Fot. Uniwersytet w Lund

Zdaniem badaczy osada była zamieszkiwana głównie latem, ponieważ wtedy były najdogodniejsze warunki do życia. Osadę prawdopodobnie otaczał las sosnowy, który obfitował w pożywienie. Jednak setki lat później obszar ten został całkowicie zalany przez morze. Naukowcy planują przeprowadzić dalsze badania. – „Jeśli chcemy w pełni zrozumieć, w jaki sposób ludzie przedostali się z Afryki do Europy i jakie wiedli tu życie, musimy znaleźć i zbadać ich osady. Wiele z nich znajduje się pod wodą, ponieważ w czasie ostatniego zlodowacenia poziom mórz był dużo niższy niż w dzisiejszych czasach. Ludzie zawsze woleli żyć blisko wybrzeża, a nie w głębi lądu” – tłumaczy doktorant Anton Hansson z Uniwersytetu w Lund.

Badacze pobrali próbki osadów z dna morza. Będą chcieli się dowiedzieć jak wyglądał ówczesny klimat, roślinność, zwierzęta oraz życie mieszkańców przed tysiącami lat. Część znalezionych przedmiotów trafi do pobliskiego muzeum.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: DailymailThe Lund UniversityScience Daily

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: