Dodaj komentarz

700-letni banknot z czasów dynastii Ming ukryty w rzeźbie

chinski-banknot-sprzed-700-lat

Fot. mossgreen.com.au

Pracownicy jednego z domów aukcyjnych w Melbourne dokonali sensacyjnego odkrycia. Wewnątrz jednej z chińskich rzeźb z XIV w., odkryli bardzo rzadki banknot z czasów dynastii Ming sprzed 700 lat. Jest jednym z najstarszych drukowanych chińskich środków płatniczych.

Do odkrycia doszło w październiku w domu aukcyjnym Mossgreen w Sydney. Przygotowywano eksponaty, które miała być zaprezentowane na zagranicznych wystawach. Dyrektor wydziału sztuki azjatyckiej Ray Tregaskis, wewnątrz dużej drewnienia rzeźby – Luohan z przełomu XIII-XIV wieku znalazł kawałek papieru, który okazał się banknotem z czasów chińskiej dynastii Ming (1368-1644). Jest to pierwszy taki przypadek, by znaleziono papierowy banknot w drewnianej rzeźbie. Do tej pory wewnątrz chińskich rzeźb znajdywano inne przedmiot m.in. buddyjskie zwoje.

chinska-rzezba-luohan

Rzeźba mnicha, tzw. Luohan Fot. mossgreen.com.au

Rzeżba przedstawia głowę minicha. Jest nazywana Luohan, co oznacza osobę, która przeszła cztery etapy oświecenie i osiągnęła nirwanę. Drewniana rzeźba opiera się na stylu i technikach rzeźbiarskich z czasów dynastii Yuan (1279-1368). Odkryty banknot jest rzadkim znaleziskiem. Został wprowadzony do obiegu w 1370 roku przez chińskiego cesarza Zhu Yuanzhang znanego też jako Hongwu (1328-1398). W Chinach w handlu międzynarodowym jako środka płatniczego używano złotych i srebrnych monet. Były one stopniowo zastąpione papierowym pieniądzem.

znaleziony-banknot-dynastia-ming-rewers-i-awers

Znaleziony banknot z czasów dynastii Ming Fot. mossgreen.com.au

Na banknocie znajdują się trzy czerwone pieczęcie, a także opis. Wynika z niego, że banknot został wprowadzony do obiegu przez Departament Finansów w trzecim roku rządów cesarza Hongwu. Zapisano na nim, że banknoty spełniają taką samą funkcje, co monety. Jest także ostrzeżenie, że osoby, które spróbują je podrobić zostaną ścięte. Z kolei ci, którzy poinformują o tym procederze zostaną nagrodzeni 250 srebrnymi liangami, a także całkiem dobytkiem przestępcy.

Warto wspomnieć, że wówczas banknot o nominale 1 guana, był wart 1 srebrnego liana. Dziś szacuje się, że banknot jest wart ok. 2291 – 3818 $ dolarów amerykańskich. Dom aukcyjny jest gotów sprzedać banknot razem ze rzeźbą za 30 540 – 45 810 dolarów Rzeźba i banknot były wystawione na międzynarodowych wystawach w Melbourne i w Londynie. Ostatnia wystawa ma się odbyć w Hongkongu w dniach 24-27 listopada. Potem eksponaty mają 11 grudnia ponownie wrócić do Sydney.

Na podstawie: ECNSChinaCulture.org

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: