Dodaj komentarz

Najstarsze użycie brzydkiego angielskiego wyrazu na „F”

fuckebythenavele-najstarsze-slowo-na-f

Przezwisko „Fuckebythenavel” , źródło: Her Majesty’s Stationary Office.

Pewien brytyjski historyk Dr Paul Booth znalazł dokumenty sprawy sądowej z 1310 roku, dotyczącej niejakiego Rogera Fuckebythenavele’a (w polskim tłumaczeniu „pieprzący przez pępek”). Zdaniem badacza jest to najstarsze użycie brzydkiego angielskiego wyrazu na „F’.

Do odkrycia doszło przypadkiem we wrześniu 2015 roku, gdy Dr Paul Booth, emerytowany historyk z Keele University, przeglądał w sądzie okręgowym w hrabstwie Chester dokumenty spraw sądowych. Niebawem natrafił na dokument z 1310 roku, gdzie użyto słowa „Fuckebythenavele”. Początkowo historyk uznał, że są to jakieś żarty urzędnika. Dr Booth Historyk postanowił zeskanować dokument, który stał się przedmiotem badań.

roger-fuckebythenavele

Fot. Dr Paul Booth/ Academia.

Jak wynika z analizy dokumentu, 8 grudnia 1310 roku przed sądem stanął Roger Fuckbythenavel. Słowo „Fuckbythenavel” („pieprzącyprzezpępek”) pada w tekście w trzykrotnie. Takie określenie nadano oskarżonemu ze względu na rodzaj popełnionego przestępstwa. Otóż niedoświadczony młodzieniec próbował w nieudolnym sposób, odbyć stosunek z partnerką poprzez pępek, co zaowocowało skargą dziewczyny. Uważa się, że jest też synonimem słowa „dimwit”, czyli kogoś nieporadnego lub „półgłówka”. Zdaniem dr Bootha wyraz ma kontekst seksualny i jest najstarszym dowodem na użycie przekleństwa tzw. „fuck”, czyli pieprzyć. We wrześniu 1311 roku, Roger został uznany za „wyjętego spod prawa”, czyli skazany na banicje

Przed tym odkryciem, do tej pory za najwcześniejsze użycie słowa na „F”, uważano to pochodzące z poematu FLEN, napisanego w 1475 roku. Pojawia się tam taki zapis po łacinie: “fvccant vvivys of heli”, co po angielsku brzmiało „…they fuck the wives of Ely…”, a w polskim tłumaczeniu oznacza, „Oni pieprzą żony z Ely”. Historycy nie mają wątpliwości, że zostało użyte w kontekście seksualnym. Niektórzy uważali, że nazwisko John le Fuckera skazanego w 1278 roku za śmierć za podwójne morderstwo, mogło być najstarszym brzydkim wyrazem. Lecz jak historycy sprawdzili, słowo „Fucker” jest synonimem słowa „Fulcher”, które oznaczało żołnierza. W 1528 roku pewien mnich na manuskrypcie napisał notatkę zatytułowaną: “O d fuckin Abbot”. Dotyczyła ona niepochlebnej opinii o przeorze klasztoru. W książce „The F Word”, Jesse Sheidlower wyjaśnia etymologię słowa , które jest słowem pochodzenia germańskiego, mającym znaczenie „seksualne” oraz znaczenie „uderzać” i „ruszać się tam i z powrotem”.

Na podstawie: MedievialistThe Independent

źródło: Paul Booth, „Roger the incompetent copulator is outlawed, 28th September 1311”, 2015

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: