Opublikowano w sieci 350-letnią szkocką księgę „czarownic”

szkocka-ksiega-czarownic-1858

Rysunek przedstawiający trzy wiedźmy z kotem, psem i sową, źródło: Wellcome Library.

Po raz pierwszy w historii zdigitalizowano i opublikowano ponad 350-letnią szkocką księgę „czarownic”. Zawiera ona tysiące imion i nazwisk osób, większości kobiet oskarżonych o czary.

Księga „The Names of Witches in Scotland” znajdowała się w archiwach Welcome Library w Londynie. Została poddana digitalizacji, a portal genealogicznym Ancestry ją opublikował. Księgę spisano w 1658 roku, gdy procesy o czary stały się coraz bardziej powszechne.Zawieraa listę imion, nazwisk i miejsca zamieszkania, a także przyznanie się do winy rzekomych czarownic. Wiele z tych kobiet było zielarkami i zajmowały się tradycyjną medycyną ludową. Pomagały czasem leczyć biednych, ale gdy ich lekarstwa nie działały oskarżono je o czary, a nawet o kontakty z diabłem.

szkocka-ksiega-czarownic-1858-1

Kasięga „The Names of Witches in Scotland in 1658”, źródło: Wellcome Library.

Jednym z takich procesów była sprawa Elsbeth Black z Alloway, którą oskarżono o czary i bycie wysłanniczką szatana. Była tak długo torturowana, aż się w końcu przyznała się dio winy. Prawdopodobnie spalono ją na stosie. Większość oskarżonych stanowiły kobiety, choć zdarzali się tez mężczyźni. Takim przykładem jest sprawa małżonka Pani Agnes Watson z Dumbarton, który został uznany za „umquhile” – czyli oczyszczonego. Podobnie jest w przypadkach, dwóch żeglarzy Jon Gilchreist i Robert Semple z Dumbarton, czy James Lerile Alloway, którzy też zostali oznaczani jako oczyszczeni. Określenie „oczyszczanie” oznaczanie egzekucje poprzez spalenie na stosie.

szkocka-ksiega-czarownic-1858-2

Strony zawierające, imiona, nazwiska i przebiegu procesów domniemanych czarownic, źródło: Wellcome Library.

Już w 1563 roku w Szkocji ustanowiono prawo „The passing of the Scottish Witchcraft Act”, gdzie za wykonywanie czarów albo kontakt z czarownicami i czarownikami, był zagrożony karą śmiercią. Szacuję się, że w Szkocji w okresie od XVI w. do XVII w., od 3 tys. do prawie 5 tys. kobiet publicznie oskarżano o czary, to było znacznie więcej niż w Anglii. Z kolei w latach 1658-1662, trwała panika i polowanie na domniemane czarownice.

Dzięki publikacji, niektórzy bedą mogli sprawdzić, czy ktoś z przodków i członków rodzin, był oskarżony o czary lub też zeznawał w procesie

Na podstawie: BBCWelcome LibraryHerald ScotlandSmithsonian Mag

Autor: Jacek Czubacki

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s