Dodaj komentarz

Odkryto w Danii wikińską skrzynię z narzędziami

wikinska-skrzynia-z-narzedziami-z-borgring

Skrzynia z narzędziami w bryle ziemi, fot. ScienceNordic

Duńscy archeolodzy w pozostałościach wikińskiej twierdzy Borgring dokonali ciekawego odkrycie. Wykopali z ziemi skrzynię z narzędziami, które pochodzą z X wieku. Należały najprawdopodobniej do cieśli.

Zespołowi duńskich archeologów pod kierunkiem Nanny Holm pomagała para amatorów-archeologów z wykrywaczem metali. Wykrywacz wskazał, że coś się znajduje w ziemi we wschodniej bramie. Zaczęto kopać, po chwili ukazała się skrzyni w bryle ziemi. Archeolodzy poprosili lokalny szpital o użyczenie skanera do tomografii komputerowej.

Jak się okazało w skrzynie znajdowała się kolekcja metalowych narzędzi, choć drewniana skrzynia mocno uległa zniszczeniu. Archeolog Nanna Holm była bardzo podekscytowana tym jakie narzędzia znajdują się w środku i przez jakiego rzemieślnika były używalne Wśród narzędzi były, ukośne belki tzw. miecze, gwoździe, kawałek łańcucha, wiertarka ręczna i metalowe wiertła oraz ciągadło służące do plastycznej obróbki metali twardych. Tymi narzędziami posługiwał się stolarz lub cieśla zajmujący się szkutnictwem. Datowane są na X wiek.

narzedzie-z-wikinskiej-skrzynii-twierdza-borgring

Narzędzia ze skrzyni: gwódź (1), fragment łańcucha (2), ciągałdło (3), wiertła (4) Fot. ScienceNordic

Położenie skrzyni przy wschodniej bramie, nie jest przypadkowe. Prawdopodobnie została tutaj przeniesiona po wielkim pożarze w drugiej połowie X wieku, który dotknął północną i wschodnią część bramy. To oznacza, że po pożarze część fortecy był wciąż zamieszkała. Badacze próbują się dowiedzieć, czy te narzędzie służyły do odbudowy fortecy, czy też istniał przy tej bramie warsztat rzemieślniczy. Wiadomo, że po pożarze dobudowano fosę. Znaleziono też mniejsze ślady ognia. Przy bramie są dwie warstwy gliny starsza i młodsza, w tej ostatniej znaleziono skrzynie. To oznacza, że w późniejszych latach tównież nastąpił pożar, ale musiał zostać szybko ugaszony. Skrzynia była bardzo dobrze ukryta w warsztacie lub w domu. Pozostaje pytanie dlaczego pozostawiono narzędzia? Zdaniem Holm zaraz upadku bramy, w pośpiechu zakopano skrzynie w ziemi i o niej zapomniano

W skrzynie łącznie znajduję się 14 typów narzędzi. Prace archeologiczne będą kontynuowane w ciagu najbliższych tygodni. Po ich zakończenie narzędzie zostaną wystawiano na wystawie muzealnej.

Twierdza Vallø Borgring na wyspie Zelandia została prawdopodobnie zbudowana przez duńskiego i norweskiego króla Haralda Sinozębego. Była w kształcie pierścienia tzw. Trelleborga. Twierdza została później rozbudowana przez jego syna Swena Widłobrodego, który traktował jako bazę wypadową podczas inwazji na Anglię. Archeologom udało się odsłonić jego część fortecy.

Na podstawie: Science NordicVidenskab.dk

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: