Dodaj komentarz

Nastolatki znalazły w Galilei arabską monetę sprzed 1200 lat

dor-yogevi-i-ella-dicks-z-monetami-kafr-kana

Dwie natolatki, Dor Yogev i Ella Dicks ze znalezionymi monetami. Fot. Gilad Chinmon/Israel Antiquities Authority

Dwie nastoletnie dziewczyny biorące udział w wykopaliskach archeologicznych w Galilei na północy Izraela, znalazły bardzo rzadką, złotą arabską monetę – dinara. Datowana jest na VIII w. Znajduję się na niej inskrypcja mówiąca o proroku Mahomecie i monoteiźmie.

Do odkrycia doszło tydzień temu, na stanowisku archeologicznym w mieście Kefar Kanna, w Dolnej Galilei. Przy wykopaliskach archeologom pomagały, dwie młode nastoletnie dziewczyny Dor Yogev i Ella Dicks. W pewnej chwili, jedna z nich Dor Yogev znalazła coś błyszczącego w ziemi. Wzięła do ręki i okazało się, że jest to złota arabska moneta, tzw. dinar. Pochodzi z VIII wieku. Na monecie znajduję się też inskrypcja mówiąca o proroku Mahomecie i monoteiźmie. Oprócz niej znaleziono także srebrne monety.

arabska-moneta-z-kama-w-galilei

Znaleziony dinar, fot. Gilad Chinmon/Israel Antiquities Authority

Dinary były monetami bitymi od VII w. do XV w. Używano je głównie w handlu międzynarodowym. Tego typu monety  bywają rzadkością i była wiele warte. – Dla zwykłego, prostego człowieka to były duże pieniądze. Na przykład 1 dinar był wart 100 kg zboża, a za 4,5 dinara można było nawet kupić dom we wsi. – powiedział dr Robert Cole, ekspert od monet z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności. Dziewczyny dostały liczne pochwały, także ze szkoły – Jest to życiowe doświadczenie. Bardzo ważne jest, aby dzieci mogły uczestniczyć w takich pracy. Są bardzo ciekawe i chcą się dowiedzieć o więcej o przeszłości. – podsumowała Sylvia Aishlien, nauczycielka dziewczyn.

Wykopaliska w Kefar Kanna są prowadzone od ponad blisko 50 lat. Przez ten czas znaleziono tutaj ślady domostw z czasów epoki brązu, a także z okresu rzymskiego i bizantyjskiego.

Na podstawie: Jerusalem PostIsrael National News

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: