Dodaj komentarz

Szkielet w konopiach sprzed 2500 lat

grob-z-13-konopiami-tarfun-hongen-jiang

Grób w Turfan, fot. Hongen Jiang

Archeolodzy znaleźli w Chinach grób, a w nim szczątki mężczyzny pokryte 13 dobrze zachowanymi roślinami konopi indyjskich sprzed 2500 lat. Najnowsze odkrycie sugeruje, że dawne ludy euroazjatyckie używały konopi w celach rytualno-religijnych i leczniczych.

Do okrycia doszło na cmentarzysku w Jiay w mieście Turfan w północno-zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Sinciang, w Kotlinie Turańskiej. W grobie znajdował y się szczątki, które spoczywały na drewnianym łożu, a pod głową była poduszka wykonana z trzciny na klatce piersiowe położono 13 roślin konopi o długości 90 cm..

rosliny-konopi-hongen-jiang

Rośliny konopii leżace na piersiach mężcyzny, fot. Hongen Jiang

Badaczom na początku udało się ustalić, że szczątki należały do 35-letniego mężczyzny o cechach kaukaskich. Datowanie metodą izotopową wykazało, że grób pochodzi z okresu 800-400 lat p.n.e., czyli z przełomu epoki brązu i żelaza. Pochówek był jednym z 240 odkrytych, które są związane z tzw. kulturą Subeixi znaną także jako kultura Gushi, która rozwijała się w latach 1000-60 p.n.e Oaza w Kotlinie Turańskiej znajdowała się na ważnym handlowym Jedwabnym Szlaku.

grob-konopie-turfan-hongen-jiang

Rośliny po ozczyszczeniu, fot. Hongen Jiang

Wcześniej, na innych stanowiskach archeologicznych znajdywano nasiona i ususzone liście konopi, choćby na cmentarzu Yanghai, przed dziesięcioma laty. W 1993 roku w górach Ałtaju w scytyjskim grobie tzw. księżniczki z Uskok także znaleziono ślady konopi Kobieta zmagała się z licznymi chorobami, zwłaszcza z rakiem piersi, a dla uśmierzanie bólu paliła ten narkotyk.

detal-roslin-konopii-hongen-jiang

Detal roślin w przybliżeniu, fot. Hongen Jiang

Jednak pochówek z Turfan jest wyjątkowy, bo znaleziono dobrze zachowane liście. Odkrycie też sugeruje., że przedstawiciele kultury Subeixi produkowali konopie używających ich później podczas obrzędów religijnych, a także jako lek. – To unikatowe odkrycie mówi nam wiele nowego na temat rytualnego wykorzystania konopi w starożytnej centralnej Eurazji. Ono pokazuje nam, że konopie były wykorzystywane przez mieszkańców tego obszaru w celach rytualnych i leczniczych, w pierwszym tysiącleciu przed erą chrześcijańską- mówi archeolog Hongen z University of Chinese Academy of Science, który prowadził wykopaliska. Badacze w przyszłości mają nadzieje dowiedzieć się, jeszcze więcej wykorzystywaniu konopi przez dawne ludy

W jednym z artykułów (Pradawne ślady handlu konopiami) opisywałem tegoroczne wnioski z lipca, dotyczące handlu konopiami indyjskimi przed ok. 5 tys. lat przez przedstawicieli archeologicznej kultury grobów jamowych Wiązało to się z zapotrzebowanie na tą roślinę w Azji Wschodniej oraz z rozkwitem handlu transkontynentalnego.

Konopie były uprawiane i używane przez różne kultury od tysiącleci. Pierwsza wzmianka o marihuanie jako leku pochodzi 2737 r. p.n.e. Chiński cesarz Shen Nung opisywał jej właściwości kojące dolegliwości reumatyczne, żołądkowo-jelitowe, a także kobiecego układu rozrodczego. Dawne ludy koczownicze paliły marihuanę podczas specjalnych świąt i rytuałów, choćby Scytowie, o których wspomina grecki historyk Herodot. Opisując zwyczaje pogrzebowe tego koczowniczego ludu wspomniał on, że na zakończenie pochówku budowali z namiotów łaźnię i na rozgrzane kamienie rzucali ziarna konopi. Badacze sądzą, że scytyjscy władcy palili także przed wyruszeniem w bój. Niesieni tymi oparami, krzyczeli wniebogłosy.

Na podstawie: National GeographicScience Alert

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: