Dodaj komentarz

Tajemnica pochodzenia Polinezyjczyków rozwiązana

polinejzyczyc-na-lodzi

Artystycznie wyobrażenie Polinezyjczyków na łodzi, autor: Herb Kawainui Kāne/University of Hawaii

Międzynarodowy zespół badaczy przeprowadził na szeroką skalę badania DNA Polinezyjczyków, chcąc się rozwiązać zagadkę ich pochodzenia. Najnowsze wyniki badań sugerują, że pierwsi Polinezyjczycy przybyli ok. 3100-2300 lat temu tysiące kilometrów  na odległe wyspy Pacyfiku z Tajwanu i północnych Filipin. Badania te kończą wieloletni spór naukowy.

Naukowcy od dawna się spierali nad pochodzeniem pierwszych Polinezyjczyków. Powstały na ten temat dwie hipotezy. Według pierwszej żeglarze płynęli w kierunku Polinezji mieszając się ze zbieraczami-myśliwymi z Melanezji, włącznie z Papuasami z Papui Nowej-Gwinei. Z kolei druga teoria głosi, że byli rolnikami pochodzącymi z Azji Wschodniej, którzy po przypłynięciu bezpośrednio zasiedlali wyspy.

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem Matthew Spriggasa, archeologa i antropologa z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego postanowił zweryfikować jedną z dwóch hipotez. W tym celu zbadano DNA z czterech kobiecych szkieletów ze stanowisk archeologicznych z wysp Vanuatu i Tonga datowanych na 3100-2300 lat temu. Następnie porównano je z DNA 778 ludzi z Oceanii, a także z Azji Wschodniej.

szkielet-z-wypsy-vanuatu-anu

Kobiecy szkielet z Vanuatu, fot Frédérique Valentin Close/ANU

Badania pokazały, że pierwsi Tongijczycy należeli do tzw. kultury Lapita, która zasiedliła niezamieszkane wcześniej wyspy w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Mieli wspólnych przodków z ludem takim jak Ami Atayal, czyli rdzennymi mieszkańcami Tajwanu oraz z ludem Kankanaey z Filipin. Podobny rodowód mają pierwsi mieszkańcy Vanuatu. W szkieletach nie znaleziono dowodów na mieszanie się z dawnymi mieszkańcami Papui Nowej-Gwinei, pomimo tego, że wyspa jest bliska geograficznie. Podczas badań udało także znaleźć u współczesnych Polinezyjczyków DNA Melanezyjczyków. Ta pula genów musiała pojawić mniej więcej ok. 500-2000 lat temu, już po pojawieniu się kultury Lapita. Geny te zostały przekazane w wyniku mieszanych małżeństw melanezyjskich mężczyzn z Polinezyjskimi kobietami.

zasiedlenie-wysp-polinezyjskich-david-reich-nature

Zasiedlenie wysp Polinezyjskich, autor: David Reich/Nature

Wyniki przeprowadzonych badań na temat pochodzenia Polinezyjczyków ostatecznie kończą wieloletnie spór naukowy. Skłaniają nas ku drugiej hipotezy, według której pierwsi mieszkańcy Polinezji z wyruszyli z Chin na Tajwan docierając do Filipin, a następnie płynęli przez Pacyfik, w ciągu zaledwie 300 lat pokonali ponad 24 000 kilometrów zasiedlili niezamieszkałe wyspy Tonga i Vanuatu. Stworzyli kulturę Lapita, która rozwijała się ok. 1600-500 r. p.n.e. Przedstawiciele tej kultury pozostawili po sobie charakterystyczną czerwoną ceramikę stemplowaną, obsydianowe narzędzia i ozdobne muszle. Byli także znani z rolnictwa m.in. z uprawy chlebowca, hodowli świń i kur.

Na podstawie: Science MagLive Science

Autor: Jacek czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: