Dodaj komentarz

Odnaleziono w Uppsali zapomniany kamień runiczny

kamien-runiczny-w-kosciele-hagby-uppsala-1

Jedna z inskrupcji na odnalezionym kamieniu runicznym, fot. Emelie Sunding/Uppland Museum

Szwedzcy archeolodzy w jednym małym miasteczku w regionie Uppsali odnaleźli zapomniany kamień runicznych sprzed 1000 lat. Znajdował się w pobliżu kościoła, a po raz ostatni był widziany przed dwoma wiekami.

znaleziono-kamien-runiczy-przed-kosciolem-w-hagby

Kamień runiczny został odnaleziony przed kosciołem w miasteczku Hagby, ot. Emelie Sunding/Uppland Museum

Do odkrycia doszło podczas montażu instalacji odgromowej (piorunochronu) w kościele w miasteczku Hagby znajdującego się na zachód od miasta Uppsala. Kamień runiczny znajdował się przed budynkiem kilka metrów w głąb ziemi. – Wiemy, że w tym miejscu znajdował się kiedyś średniowieczny kościół, ale nie wiedzieliśmy, gdzie był dokładnie zlokalizowany ten kamień– mówi Emelie Sunding archeolog z Uppland Museum.

archeolog-emelie-sunding-podczas-wykopalisk-fot-robin-lucas

Archeolog Emelie Sunding podczas wykopalisk, fot. Robin Lucas

Zdaniem archeologów znaki runiczne powstały w XI wieku. Kamień mierzył około 180-135 centymetrów. Został wykonany przez miejscowego artystę. W przeszłości, w średniowieczu służył jako próg prowadzących do kościelnego ganka. O tym kamieniu runicznym wspomina wiele źródeł historycznych, a w XVII wieku powstał jego szkic. Ok. 1830 roku, gdy rozbierano stary kościół kronikarze pisali, że kamień zaginął lub być może został, gdzieś przeniesiony.

kamien-runiczny-w-kosciele-hagby-uppsala-2

Fot. Emelie Sunding/Uppland Museum

Odnaleziony kamień runiczny zachował w niemal doskonałym stanie, choć brakuje jednego fragmentu przez co nie można go w pełni odczytać inskrypcji. Jedna z nich na kamieniu brzmi: „Jar…kamień dla Gerfata, ojca”. Kamień runiczny po oczyszczeniu i po dalszych analizach ma stanąć przed kościołem w Hagby.

szkic-kamienia-runicznegio-w-hagby-z-xvii-wieku

XVII-wieczny szkic kamienia runicznego z Hagby,fot. Emelie Sunding/Uppland Museum

Kamienie runiczne z inskrypcjami stawiano w Skandynawii, głównie w Szwecji od IV/V wieku, aż do XII wieku. Większość z nich powstała w okresie ery wikingów. Były wznoszone ku czci zmarłych przodków lub ważnych wydarzeń. Najbardziej aktywny okres i obszar tworzenia kamieni runicznych to druga połowa XI wieku, wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa. Powstawały w miejscu budowy kościołów. Najwięcej kamieni runicznych jest w regionie Uppsali. Miasto Uppsala była jednym z najważniejszych centrów politycznych, religijnych, kulturowych i naukowych Szwecji. Kamienie te często stawały się materiałem budowlanym świątyń i obecnie są odkrywane dzięki pracom remontowych budowli sakralnych

Na podstawie: The Local SwedenInternational Business Times

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: