Dodaj komentarz

Odkryto rzymski wisiorek w Cheshire sprzed 2000 lat

rzymski-wisiorek-farndon-1

Rzymski wisiorek znaleziony w wsi Farndon, fot. Portable Antiquities Scheme

Amator poszukiwacz za pomocą wykrywacza metali w jednej ze wsi w hrabstwie Cheshire odnalazł rzymski wisiorek sprzed 2000 lat. Bogato zdobiony wisiorek przedstawia scenę walki rzymskiego legionisty z dużym kotem.

Do odkrycia doszło we wsi Farndon, w pobliżu miasta Chester. Luke Sansom amator poszukiwacz wybrał się pewnego dnia z wykrywaczem metali i natknął się na coś pod ziemią Zaczął kopać i znalazł jakiś srebrny przedmiot. Po oczyszczeniu jak się okazało, że znaleziskiem był rzymski wisiorek.

rzymski-wisiorek-farndon-2

Fot. The Chester Chronicle

Został wykonany z pomarańczowego karneolu, który osadzono w srebrnej zawieszce Z tylu zawieszki widać, że pięć nacięć w kształcie krzyża. W kamieniu wyrzeźbiono scenę przedstawiającą rzymskiego żołnierza lub gladiatora trzymającego tarczę i walczącego z dużym kotem prawdopodobnie panterą.

rzymski-wisiorek-farndon-3

Na odwrócie srebrnej zawieszki widać pięć otworów w kształcie krzyża, fot. The Chester Chronicle

Poszukiwacz przekazał znalezisko do Grosvenor Museum w Chester, gdzie zostało przebadane przez kustoszkę dr Jane Napier z Warrignton. – Jestem bardzo podekscytowana .Jest to bardzo rzadkie znalezisko. Kamień szlachetny pochodzi zapewne pochodzi z czasów rzymskich z I w. n.e., ale zawieszka jest zapewne dużo starsza. Wisiorek najprawdopodobniej należał do kogoś bogatego. W Chester znajdował się niegdyś duży rzymski garnizon wojskowy, ale jego pozostałości znajdują się poza murami miasta– mówi Elizabeth Montgomery pracownica Grosvenor Museum.

Wisiorek ma trafić do londyńskiego British Museum, ale Grosvenor Museum jest zainteresowane zakupem wisiorka, które chciało by mieć w swojej kolekcji. Jedna połowę sumę miałby otrzymać poszukiwacz, a drugą właściciela pola na którym znaleziono wisiorek.

Na podstawie: The Chester ChronicleBBC

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: