Dodaj komentarz

Odkryto w Manchestrze zapomniany 200-letni pub z butelkami brandy

pub-astley-arms-manchester-brandy

Jedna z butelka po brandy z nazwiskiem, fot. Manchester Evening News

Archeolodzy na placu budowy w centrum Manchesteru odkryli pozostałości zapomnianego pubu sprzed 200 lat. Wśród znalezionych przedmiotów jest kilka nie otwartych butelek z brandy.

Do odkrycia pubu doszło w centrum Manchestrze na skrzyżowaniu ulic Great Ancoats Street i Port Street. Archeologom udało się ustalić, że są to pozostałości pubu dawnego pubu Astley Arms. Powstał ok. 1800 roku, gdy Manchester jeszcze był niewielkim miasteczkiem wchodzącym w erę przemysłową.

pozostalosci-pubu-astley-arms-w-manchester

Znalezione pozostalośći pubu Astley Arms, fot. Manchester Evening News

Pierwszym właścicielem pubu w 1821 roku, był niejaki Thomas Evans. Historykom ydało się odnaleźć wszystkich jego potomków, a jeden z nich żyje obecnie w Stanach Zjednoczonych w stanie Teksas. Wiadomo też, że pub w 1840 roku przeszedł w ręce nowego właściciela Thomasa Inglesenta, a lokal zmienił nazwę u na Paganini Tavern. W 1850 roku powrócono do starej nazwy. Pub funkcjonował do 1928 roku jako Cornbrook House. Część budynku została przebudowana w 1986 roku, a następnie zburzona.

fragmenty-naczyn-ceramicznych-i-butelki-po-alkoholach

Fragmenty naczyń ceramicznych i dwie butelki po alkoholu. Na potłuczony naczyniu ceramiczny widnieje nazwa pubu oraz imię i nazwisko jego pierwszego właściciela, fot. Manchester Evening News

Wśród gruzów po pozostałości pubu znalezione wiele przedmiotów codziennego użytku takich jak sztućce, klucze, kałamarze, fragmenty naczyń, szkło, butelki po mleku i alkoholu. Odnaleziono także 20 butelek z brandy, z czego 5 są wciąż nie otwarte i są pełne trunku. Na jednym z naczyń ceramicznych widnieje nazwa pubu oraz nazwisko Evans pierwszego właściciela. Otwarto jedną z butelek, w której wciąż czuć intensywny zapach brandy. James Anderson inwestor z Mulbury finansujący plac budowy i Aiden Turner kierujący pracami archeologicznymi są zachwyceni odkryciem.

Badacze odsłonili również na pozostałość dawnych domów. Wszystkie znalezione przedmioty datowane na lata 1800-1900 i mają ogromne znaczenie dla archeologów. Niektóre z nich mają trafić do Muzeum nauki i techniki w Manchesterze, gdzie zostaną zaprezentowane na jednej z wystaw. W miejscu, gdzie odkryto pub ma powstać 13-piętrowy wieżowiec z apartamentami, a także centrum handlowe. Budowa ma zostać ukończona do końca 2017 roku

Na podstawie: Manchester Evening NewsIndependent

Autor:Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: