4 Komentarze

Jak badania DNA pokazały udomowienie kota

kot-catsite

Źródło: catsite.com

Pierwszy raz naukowcom udało się przeprowadzić zakrojone na szeroką skalę badania DNA ponad 200 kotów z Bliskiego Wschodu i Egiptu, żyjących na przestrzeni 15 tys. lat. Najnowsza analiza genetyczna sugeruje, że koty podróżowały wraz z pierwszymi rolnikami i wikingami.

O wczesnych początkach udomowiania kotów bardzo niewiele. Trójka francuskich genetyków ewolucyjnych Eva-Maria Geigl, Claudio Ottoni i Thierry Grange z Instytutu Jacquesa Monod w Paryża przeprowadziła sekwencjonowanie mitochondrialnego DNA z 209 próbek, które uzyskano ze szczątków kotów z 30 stanowisk archeologicznych,które żyły w okresie pomiędzy 15 000 lat temu a XVIII w. n.e.

Badacze odkryli, że pierwsza migracja dzikich kotów nastąpiła ok. 12 tys lat temu wraz z pojawieniem się rolnictwa w rejonie tzw. Żyznego Półksiężyca na Bliskim Wschodzie. Koty podróżowały wraz z pierwszymi rolnikami na wschodnie obszary Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie koty przyciągały gryzonie, które pojawiały się na polach uprawnych i w magazynach na zboże. Gdy ludzie zauważyli, że odnoszą korzyści z obecności dzikich kotów zaczęli je udomawiać. Świadczą o tym m.in. groby ludzkie ze szczątkami kota znaleziona na Cyprze sprzed 9,5 tys. lat.

mumia-kota-natural-history-museum-london-science-photo-library

Egipska mumia kota, fot. Natural History Museum/London Science Photo Library

Następna migracja nastąpiła ok. 6 tys. lat, czyli już po udomowieniu się kota w starożytnym Egipcie. Linia mitochondrialnego DNA z późnej mumii egipskiego kota została znaleziona w próbkach w szczątkach kotów w Europie, Azji i w Afryce subsaharyjskiej. W północnych Niemczech w wikińskim grobie datowanym na okres VIII i XI wieku, znaleziono szczątki kota także z mitochondrialnym DNA z Egiptu. To oznacza, że podróżnicy i handlarze również zabierali ze sobą koty w drogę morską, by walczyć plagą gryzoni na okrętach. Ponadto badaczom udało się ustalić, że koty o pręgowanym umaszczeniu pojawiły się dopiero w średniowieczu.

nordycka-bogini-freja-na-kocim-zaprzegu-autor-rysunku-ludwig-pietsch-1865

Nordycka bogini Freja na kocim zaprzęgu, autor rysunku Ludwig Pietsch, 1865 r., źródlo: Wikimedia Commons

Niestety badania DNA i historii kotów jest trudniejsze niż psów ze względu na różne czynniki. Na badania jest przeznaczonych mniej środków finansowych, a także jest zachowało się mniej materiału genetycznego kotów. Zespół genetyków zapowiada przeprowadzenie badań zsekwencjonowania jądra DNA ponad 1000 starożytnych psów i wilków. Wyniki zaprezentowane na 7. Międzynarodowym Sympozjum Archeologii Biomolekuralnej na Uniwersytecie w Oxfordzie rzucają nowe na historię związków między kotami i ludźmi.

Na podstawie: NatureLive Science

Autor: Jacek Czubacki

4 comments on “Jak badania DNA pokazały udomowienie kota

  1. ktoś tu czyta to co wcześniej napisał? gramatyka w tym i w wielu artykułach wcześniej to masakra. ledwo idzie przebrnąć przez tekst, a domyślać też się trzeba momentami o co autorowi chodzi. przydało by się tekst zredagować, ale co ja tam wiem…

    Polubienie

    • Dziękuję za krytyczną uwagę. Tekst został skorygowany. Niestety nie ma ostatnio dużo czasu na pisanie, dlatego może się zdarzyć coś pominąć w tekście. Jeśli ma Pan/Pani czas to zapraszam do współpracy przy redagowaniu tekstów. Pozdrawiam.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: