1 komentarz

Figurka syberyjska bożka grzechotką dla dziecka sprzed 4200 lat

Złowreogi wyraz twaryz figurki, Szkic figurki, fot. Siberia Times/Muzeum w Tisul

Jeden z rybaków w obwodzie kemerowskim na Syberii znalazł jakiś czasem temu figurkę pogańskiego bożka sprzed 4200 lat. Figurka wykonana przez przedstawicieli kultury okuniewskiej, była zdaniem badaczy grzechotką dla dziecka odpędzającą złe duchy.

W 2014 roku rosyjski rybak Nikołaj Tarasow wybrał się na połów karpi i linów nad rzeką Dudet niedaleko swojego domu w Tisul w obwodzie kemerowskim. Niespodziewanie zamiast ryb wyłowił tajemniczy kamienny przedmiot. – Już miałem go powrotem do wody, ale w ostatniej chwili spojrzałem bliżej, że to nie jest kamień, ale posążek z kości zwierzęcia. – mówi Tarasow. Oddał swoje znalezisko do muzeum historyczno-krajobrazowego w Tisul.

figurka-bozka-kultura-okuniewska-tisul-1

Fot. Siberia Times/Muzeum w Tisul

Dwaj badacze dr Paweł German z Instytutu Ekologii Człowieka w Kemerowie i prof. Władimir Bobrow poddali figurkę analizie. Ich zdaniem figurka jest unikatowa, ponieważ jeszcze takiej do pory nie znaleziono. Większość figurek z neolitu lub epoki brązu, nie ma żadnego konkretnego wyrazu twarzy. Figurka ma złowrogi wraz twarzy, duże oczy w kształcie migdałów, a po drugiej stronie głowy wyrzeźbiono włosy. Złowrogi wyraz twarzy, może sugerować, że figurka przedstawiała jakiegoś pogańskiego bożka lub ducha.

image description

Szkic figurki, fot. Muzeum w Tisul

Figurka datowana jest na ok. 4200 lat temu. Badacze sadzą po stylu, że została wykonana przez przedstawicieli kultury okuniewskiej z początku epoki brązu. Jednak odkrycie na stanowisku archeologicznym się 300 km na północny zachód od miejsca znalezienia figurki pozwoliło na stworzenie nowej hipotezy.

grob-dziecko-itkol-chakasja

Grób dziecka w Itkolu w Chakasji, fot. Andriej Poljawko/Siberian Times

Niedługo po znaleziono figurki przez rybaka, odkryto grób rocznego dziecka nad jeziorem Itkol w Chakasja. W grobie znajdowało się osiem figurek z poroża, które choć nie są takie, ale w podobny stylu do tej znalezionej w Tisuli.

figurki-z-grobu-dziecka-z-itkol-w-chakasji

Figurki znalezione w Itkol, fot. Andriej Poljawkoi Jurij Esin/Siberian Times

Badacze się zastanawiają jak figurka bożka znalazła się w rzece. Archeolodzy przebadali teren znaleziska w nadziei na znalezionych innych grobu lud innych przedmiotów, ale bez rezultatów. Prawdopodobnie figurka została pochowana w jakimś grobie, który został podmyty przez wodę. – Trudno jest połączyć tę figurkę z jakąś konkretną osadą lub miejscem pochówku. Najbliższa znana nam osada kultury okuniewskiej znajduje się pod powierzchnią sztucznego zbiornika Tambarskoje, 10 kilometrów od miejsca znaleziska. Figurkę wyłowiono w górę rzeki od zbiornika. – mówił dr Paweł German.

Przeznaczenie figurki nie jest do końca jasne. – W figurce znajduję się otwór, a wewnątrz kawałek drewienka. Figurka była ustawiona na gałęzi drzewa, ale w pewnym momencie gałąź pękła, a figurka spadła. – mówi German. Zdaniem badaczy figurka z Tisul służyła dziecku jako rodzaj zabawki grzechotki, która miała odpędzać złe duchy i mocy podobnie jak te z Iktol. – Jest to jedna z najbardziej znaczących przedmiotów w naszej kolekcji. Figurka wygląda trochę przerażająco, ale jest fascynująca, a nasi a goście uwielbiają ją oglądać. – mówi na koniec Jekaterina Wambrikowa przewodniczka muzeum w Tisul.

Na podstawie: Siberian Times

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

One comment on “Figurka syberyjska bożka grzechotką dla dziecka sprzed 4200 lat

  1. […] Miesiąc temu pisałem artykuł, dotyczącej figurki bożka, wykonanej przez przedstawicieli kultury okuniewskiej. Zdaniem badaczy mogła być także grzechotką dla dziecka  odpędzającą złe duchy (więcej można o tym tutaj poczytać Figurka syberyjska bożka grzechotką dla dziecka sprzed 4200 lat) […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: