Dodaj komentarz

Odkryto garnek ze spalonym serem sprzed 3000 lat

spalony-sprzed-3-tys-lat-muzeum-silkeborg

Znaleziony ser sprzed 3 tys. lat, fot. Muzeum w Silkeborgu

Duńscy archeolodzy znaleźli w środkowej Jutlandii garnek ze spalonym serem sprzed 3000 lat. Zdaniem badaczy prawdopodobnie doszło do nieudanej produkcji sera przez gospodynie.

Do odkrycia doszło przy autostradzie w Balle Kirkeby w pobliżu miasta Silkeborg w środkowej Jutlandii. Znaleziono pozostałość osady z epoki brązu sprzed ok. 3000 lat, które składała się z 3-4 małych gospodarstwem, a każde z nich miało własny długi dom. Garnek znajdował się w odpadkach z potłuczonymi naczyniami. Jednak najciekawsza była tajemnicza substancja, która przywierała do garnka w środku. – Zwykle znajdujemy w garnkach zwęglony, czarny osad, które pochodzą z zazwyczaj z kukurydzy lub innych nasion. A tu znajduję się jakaś żółto-biała substancja, która jeszcze nikt nie widział. – mówi Kaj F. Rasmussen, archeolog i kustosz z Muzeum Silkeborg.

Substancje wysłano do Muzeum Narodowego,. Została poddana analizie przez chemika dr Mads Christensena. Wyniki okazała się zaskakujące. Substancją jest pozostałością sera. Zdaniem Rassmusena prawdopodobnie doszło do nieudanej produkcji sera Brunost, który powstaje z serwatki z produktu ubocznego przy produkcji tradycyjnego sera. Do serwatki dodaje się mleko lub śmietanę, a następnie gotuję się, Az do moment, kiedy woda wyparowuje. Laktoza z mleka zamienia się karmel, która nadaje serowi charakterystyczny kolor, zapach i słodki smak. Na końcu ser zlewa do form i chłodzi.

Jednak 3000 la temu, coś poszło nie tak. Gospodyni, która gotowała mleko prawdopodobnie przez nieuwagę lub brak umiejętności spaliła ser, a następnie wyrzuciła go wraz z uszkodzonym garnkiem. Fetor spalenizny musiał być okropny. Rassmussen spekuluje, że gospodyni mogła mieć wyrzuty sumienia z tego powodu. Nie jest to najstarsza produkcja sera, ale dzięki temu odkryciu badacze potrafią odtworzyć jak dawniej wyglądało życie i dieta dawnych mieszkańców.

Na podstawie: Science Nordic

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: