Dodaj komentarz

Odkryto neolityczną „Wenus” w Çatalhöyük

catalhoyuk-figurka-neolityczna-1

Odnaleziona neolityczna fighurka w Çatalhöyük, fot. Anadolu Agency

Międzynarodowy zespół archeologom odkrył w Turcji na stanowisku archeologicznym w Çatalhöyük dobrze zachowaną neolityczną figurkę kobiety. Szacuję się, że pochodzi sprzed 8000-5000 r.pn.e.

Do odkrycia doszło w ostatni wtorek w Środkowej Anatolii na jednym z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych Çatalhöyük. Figurkę odnalazł międzynarodowy zespół archeologów pod kierunkiem prof. Iana Hoddear, antropologa z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda. Odnaleziona figurka mierzy 17 cm i waży nie całe kilo. Wykonaną ją z marmorealu czyli  mieszaniny z odpadków okruchów marmuru i żywicy. Jest niezwykła, bo zachowała się w bardzo dobrym stanie. Widać na niej kunszt rzemieślniczy. Figurka charakteryzuję się wydatnymi pośladki, dużym biustem i owalną głową.Zdaniem badaczy figurka jest związan z kultem płodności.

catalhoyuk-figurka-neolityczna-2

Figurka w pełni okazałości po oczyszczeniu,fot. Anadolu Agency

Stanowisko archeologiczne Çatalhöyük położone jest  na południowy wschód od miasta Konya w Anatolii Ta jedna z największych osad neolitycznych została odkryta pod koniec lat 50. XX wiek,.W  latach 1961-1965 archeolodzy brytyjscy pod kierunekim Jamesa Mellaarta  prowadzili wykopaliska.Rozłożone jest na dwóch wzgórzach, oddzielonych doliną rzeki. W domach tych nie było schodów, na wyższe kondygnacje wchodziło się po drabinie, którą chowano do środka w razie ataku wroga. Okna były małe i niewiele wpadało przez nie światła. Wejścia do domów znajdowały się na dachu. Domy stykały się ze sobą ścianami i tworzyły zwartą konstrukcję podobną do pueblo.

kompleksach znajdowały się także pomieszczenia kultu religijnego oraz miejsca pochówku. Zwłoki chowano w pozycji embrionalnej, najczęściej zwinięte w specjalnych koszach.Na terenie wykopalisk znaleziono wiele przedmiotów m.in. malowidła naścienne, figurki, które rzuciły światło na tę prehistoryczną, zaawansowaną kulturę. Wykopaliska pozwoliły również ustalić, czym żywili się mieszkańcy osiedla. Wzgórze, jakie uformowało się ze szczątków neolitycznych domostw, posłużyło jako siedziba wsi w okresie hellenistycznym i rzymskim, a także jako cmentarz w okresie bizantyjskim. Çatalhöyük zostało w 2012 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie Daily Sabah

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: