Dodaj komentarz

Para amatorów archeologów znalazła Danii miecz sprzed 3 tys. lat

Para amatorów archeologów i miecz z epoki brązu Svebolle

Ernst Christiansen i Lis Therkelsen zxe znalezionym mieczem, fot. Museum Vestsjælland

Para amatorów archeologów w środkowej Danii podczas wieczornego spaceru znalazła miecz z epoki brązu sprzed 3000 lat. Miecz jest na tyle dobrze zachowany. że zachował wciąż swoją ostrość.

W duńskiej miejscowości Svebolle, lokalna para amatorów archeologów  Ernst Christiansen i Lis Therkelsen postanowiła udać się na spacer zabierając ze sobą wykrywacz metali. Przeczesując pole nagle wykrywacz zasygnalizował, że coś  metalowego znajduję się ok. 30 cm pod powierzchnią ziemi. Zaczęli kopać i zobaczyli, ze wystaję coś podobnego do końcówki miecza. O odkryciu poinformowali Muzeum Vestsjaelland.

miecz z epoki brązu Svebolle 2

Miecz z epoku bązu w całej okazałości, fot. Museum Vestsjælland

Następnego dnia wysłano na miejsce już profesjonalnych archeologów. Okazało się, że jest to dobrze zachowany miecz z nordyckiej epoki brązu. Ma długość 82 cm. Co ciekawe jest na tyle dobrze zachowany, że wciąż wciąż zachowuje ostrość. Brakuję mu tylko rękojeści, która być wykona z drewna lub rogu, która mogła się nie zachować. Badacze wstępnie datują miecz na ok. 1100-900 r. pn.e. Para postanowiła przekazać miecz do Muzeum w Kalundborgu, gdzie po oczyszczeniu i skatalogowaniu zostanie zaprezentowany na wystawie 7 września.

Na podstawie: The Local DKnyheder.tv2.dk

Co ciekawe w Danii to nie są pierwsze odkrycie amatorów. Jakieś prawie 3 miesiące wcześniej archeolodzy amatorzy znaleźli w gminie Vejen w Jutlandi 7 bransoletek z czasów wikingów.

Autor: Jacek Czubacki

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: