Dodaj komentarz

Badacze z Poznania zrekonstruowali twarz żony Jarosława Mądrego

Ingearda szwedzka rekonstrukcja

Model twarzy Ingegardy szwedzkiej w 3 D wykonany i końcowa rekonstrukcja twarzy wykonana we współpracy dr. n. bol. Doroty  Lorkiewicz-Muszyńska z arystą-lastykiem Mirosławme Kuxmą oraz farfiekiem komputerowym. źródło: UMP

Badaczom z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego udało się zrekonstruować twarz Ingegardy szwedzkiej. Była ona drugą żoną wielkiego księcia Rusi Kijowskiej Jarosława Mądrego

Badania i rekonstrukcje przeprowadzono w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Podjął się tego zespól naukowców pod kierownictwem dr n. biol. Doroty Lorkiewicz-Muszyńskie. Zespół polskich badaczy wykorzystali wyniki pracy ukraińskiego zespołu naukowców z 2009 roku, którzy wykonali badania tomografii komputerowej szczątków, badania antropologiczne radiologiczne oraz rosyjskiego zespołu, który wykonał badania izotopowe. Ponadto wykorzystano także wynik prac radzieckich naukowców z lat 1936-39, którymi kierował Michaił Gierasimow.

Badania i rekonstrukcja odbyły się w kilku etapach. Na początku rozpoczęto identyfikacje ciała, które spoczywa w sarkofagu Jarosława Mądrego, w Soborze Sofijskim w Kijowie. Udało się ustalić, że ciało należy do kobiety Ingegardy Szwedzkiej – drugiej żony wielkiego księcia Rusi Kijowskiej Jarosława Mądrego. Kobieta zmarła w wieku ok. 50 lat. Miała 170 cm wzrostu i była dobrze zbudowana. Jej czaszka wykazuję cechy nordyckie, co potwierdza, zę jest to Ingegarda. Wykonano komputerowy model 3D czaszki, uwzględniając anatomiczne ułożenie żuchwy. Potem modelowano mięśnie, kolejne warstwy tkanek miękkich oraz gałki oczne. Następnie przeprowadzono aproksymację twarzy wykorzystując metodę komputerową 3D. Na końcu w oparciu o tą aproksymacje 3D, wykonano artystyczną wizualizację twarzy oraz jej teksturyzację.

Ingegarda szwedzka 1

Wersja artystyczna wyglądu Ingegardy szwedzkiej, autorstwa: Mirosława Kuźmy, źródło: UMP

Wyniki badań i rekonstrukcję twarzy wykonano na prośbę ukraińskiej telewizji 1+1 na potrzebę realizacji serialu dokumentalno-historycznego pod tytułem „Ukraina. Przywracanie swojej historii” („Україна. Повернення своєї історії”), który swoją premierę miał 25 sierpnia 2016r. W dokumencie wśród licznych wątków historycznych, przedstawione takżę kwestia związaną z Ingenderdą szwedzką.

Ingegarda szwedzka ur. ok. 1001 roku w Sigtunie w Szwecji. Była córką szwedzkiego króla Olofa Skötkonunga i jego żony Astrydy obodryckiej. Pierwotnie była przeznaczona do poślubienia króla Norwegii Olafa II. Małżeństwo miała być gwarancja pokoju pomiędzy Szwecją i Norwegią na podstawie uchwały tingu z Uppsali z 1017 roku. Ślub miał się odbyć jesienią 1018 r. na granicy obu państw nad brzegami rzeki Elw. Zgodnie z umową Olaf II przybył nad granicę, aby powitać narzeczoną i jej ojca. Niestety nikogo tam nie zastał.

Wysłani do Szwecji gońcy powrócili ze złymi wieściami. Jeszcze latem do króla Szwecji przybyli posłowie od nowogrodzkiego księcia Jarosława z prośbą o rękę księżniczki Ingegardy. Prośba została wysłuchana i księżniczka w 1019 wyszła za mąż za wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego, który w tym czasie rządził w Nowogrodzie, zmieniając jednocześnie imię na Irena. Ingegarda założyła w Kijowie pierwszy żeński monaster. Przed śmiercią złożyła śluby zakonne i otrzymała imię Anna. Zmarła w 1050 lub 1051 roku. Została pochowana w cerkwi Mądrości Bożej w Nowogrodzie. W Cerkwi prawosławnej jest czczona jako święta Anna Nowogrodzka.

Na podstawie komunikatu Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w PoznaniuTVP Info

Autor: Jacek Czubacki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: