Dodaj komentarz

Archeolodzy rozszyfrowali ze steli imię Uni etruskiej bogini

etruska kamienna stella Uni

Na steli odczytano imię Uni – etruskiej bogini płodności, fot. Mugello Valley Project

Archeologom pracującym przy tłumaczeniu inskrypcji ze steli w Poggio Colla udało się poznać imię etruskiej bogini. Na steli widnieje imię Uni etruskiej bogini płodności. Jak pisze inskrypcja miała być patronką w tutejszej świątyni.

stela w swiatyni w Poggio Colla

Stele znaleziona na stanowisku archeologicznym w Poggio Colla, która była niegdyś świątynią, fot. Mugello Valley Project

Etruską Stelę odkryto w zeszłym roku na stanowisku archeologicznym w Poggio Colla w pobliżu miasta Vicchio w Toskanii 20 km na północy od Florencji. Stela waży 226,8 kg, ma wymiary 1,2 m na 0,6 m na 1,9 m i widnieje na niej inskrypcja składająca się z 120 znaków.

etruska kamienna stella Uni 2

Stela najdłuższzy tekst sklądający z 120 znaków, fot. Mugello Valley Project

Pochodzi prawdopodobnie sprzed około 2500 lat. – Jest to najstarszy i najdłuższy etruski tekst wyryty w kamieniu – mówi prof. Gregory Warden z Southern Methodist University w Dallas, który prowadzi wykopaliska. Nad jej tłumaczeniem pracuję dwóch uczonych prof. Adriano Maggiani – specjalista od epigrafów oraz prof. Rex Wallace z University of Massachusetts Amherst, który jest specjalista lingwistyki porównawczej.

Unni hercle

Rysunek przedstawiający prawdopodobnie boginie Uni, karmiąca syna Hercle, źródło: wikimedia commons

Niedawno parę dni temu udało się rozszyfrować część inskrypcji. W jednej z nich rozszyfrowali imię Uni etruskiej bogini. Uni była boginią płodności i miasta Perusia (dziś: Perugia w Toskanii), żona Tinii oraz matka Hercle. Była utożsamiana Utożsamiona z grecką Herą, fenicką Astarte (według blaszek z Pyrgi i rzymską Junoną. Wraz z Tinią i Menrwą stanowili najwyższą trójcę bóstw etruskich. Niektóre źródła opisują ją miotającą piorunami. Mąż Uni, Tina jest utożsamiany z greckim Zeusem i rzymskim Jowiszem.

etruska kamienna stella Uni 3

Szkice steli z różnych stron. Widać na beżowo znajduję się isnkrypcja w języku enstruskim, fot. Mugello Valley Project

Jak dalej pisze inskrypcja Uni była także patronką w świątyni Poggio Collla. – Lokalizacja odkrycia w miejscu, gdzie składano cenne ofiary, oraz możliwa obecność imienia Uni, a także staranność z jaką tekst został wyryty. Widzimy tutaj, że kamieniarz bardzo wiernie oddał napis stworzony przez dokładnego i dobrze wykształconego skrybę . To oznacza, że stela jest dedykowana w świątyni konkretnemu bóstwu – mówi prof. Maggiani. Jest to ciekawa zważając na to, że etruskie świątynie było poświęconej więcej niż jednemu bóstwu. – Możliwe też, że na steli zapisano prawa obowiązujące w świątyni, spisano jak mają wyglądać odbywające się tam ceremonie. Prawdopodobnie miały one związek z jakimś ołtarzem bądź innym uświęconym miejscem – dodaje Warden.

O tym, że świątynia była poświecona Uni świadczone znalezione przedmioty: narzędzia takcie i złota biżuteria odkryta wcześniej w tym miejscu. Jest też fragment naczynia ceramicznego, która przedstawia najprawdopodobniej najstarszą scenę porodu w sztuce zachodnioeuropejskiej. – Jest jedno z najważniejszych odkryć w przeciągu ostatnich dekad – podsumował prof. Warden

Specjalistom udało odczytać tylko część z 120 znaków. Tekst co ciekawe w przeciwieństwie do innych tekstów Etruskich nie jest tekstem pogrzebowym Po odczytanie tekstu w całości będzie mogli się dowiedzieć więcej szczegółów na temat świątynie, obrzędach rytualne jakie odprawiano. Badacze znają etruską gramatykę, niektóre słowa oraz alfabet. Dzięki temu może uda się poznać lepiej kulturę i religię tajemniczych Etrusków.

Na podstawie: Phys,orgAncient OriginsLive Science

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: