Dodaj komentarz

Odkryto grób syberyjskiej „szlachcianki” z dzieckiem sprzed 4,5 tys. lat

kobieta z dziekcim Itkol Chakasja

Kobieta z dzieckiem znaleziona w Chakasji fot. IIMK RAS/Siberian Times

Rosyjscy archeolodzy znaleźli we wschodniej Syberii znaleźli bogaty grób „szlachcianki” trzymającej dziecko sprzed ok 4500 lat. Kobieta należała kultury Okuniewskiej z czasów epoki brązu. Zdaniem badaczy przedstawiciele tej kultury są najbardziej spokrewnieni z dzisiejszymi rdzennymi Amerykanami.

Do odkrycia doszło na stanowisku archeologicznym Itkol II w Chakasji, autonomicznej republice położonej w południowo-zachodniej części Wschodniej Syberii. W grobie znaleziono ciało kobiety i dziecka. Przeprowadzone badania DNA wskazują, że należą do przedstawicieli kultury Okuniewskiej. Grób datowany jest na wczesną epokę brązu, pomiędzy 2500-1800 r. p.n.e .

zeby zwierza ikol chakasja

Fot. IIMK RAS/Siberian Times

Zdaniem archeologów kobieta, była o wysokim statusie społecznym. Świadczą o tym 100 ponad różnych przedmiotów ze zwierzęcych zębów, wyrzeźbionych z kości i rogów, dwa dzbanki, nóż z brązu, kadzidło, ponad 15000 zdobionych koralików, a także strój pogrzebowy. –Jak na tamtą epokę to grób kobieta zawiera sporo przedmiotów. Nie spotkaliśmy się jeszcze z takim z pochówkiem. Przedmioty w grobie miały jakieś znaczenie rytualne.. – mówi dr Andrej Poljiakow kierujący pracami wykopaliskowymi.

fragment kadzila z wizerunkiem slonca twarzy

Fragment naczynia z wizerunkiem twarzy-słońca, fot. IIMK RAS/Siberian Times

Najciekawsze jest wspomniane kadziło, na którym jest wizerunek twarzy w kształcie słońce. Przypomina to rysunki sztuki naskalnej wykonywane na Syberii. Teraz wiadomo, że twórcami tych rysunków byli przedstawiciele tej kultury.

Stela Itkol kultura okuniewska

Fot. IIMK RAS/Siberian Times

Obok kobiety znajdowała się kamienna płyta. Zdaniem badaczy  przedstawiały nie tyle człowieka co wizerunek ducha, bóstwa czy nadprzyrodzonego bóstwa. Badacze uważają także, że kultura Okuniewska jest z syberyjskich grup najbardziej spokrewniona etnicznie do Indian żyjących w Ameryce. Przodkowie tej kultury mieli zasiedlić Amerykę Północną płynąć łodziami 12,6 tys. la temu

Itkol stanowisko groby Chakasja

Stanowisku archeologicznym Itkol II w Chakasji, fot. IIMK RAS/Siberian Times

Wykopaliska na stanowisku Itkol II w Chakasji są prowadzone od 2008 roku . Odkryto do tej pory 560 znalezisk, których może być jeszcze więcej. W przyszłym roku archeolodzy planują kontynuować prace.

inside_mask_6

Fot. Boris Dolin – Siberian Times

Kultura Okuniewska była znana z wysokich antropomorficznych kamiennych steli, odnalezionych w 1928 roku. Miały kilka metrów.

stele okuniewska kultura

Fot. Boris Dolin i Jelena Sibiriakowa- Siberian Times

2 lata temu pewien wędkarz Nikołaj Tarasow zamiast ryb wyłowił z rzeki niewielką figurkę pogańskiego boga, wyrzeźbionej z rogu. Figurka miała migdałowe oczy, duże pełna usta oraz nieprzyjemny wyraz twarzy. Badacze przypisali znalezisko kulturze Okuniewskiej

figurka poganska bozka kultura okuniewska

Fot. Boris Dolin – Siberian Times

Na podstawie: Siberian Times

Autor: Jacek Czubacki
,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: