2 Komentarze

Skarby z morza i granat

granat-ręczny-wypraw-krzyżowe-izrael

Granat ręczny z okresu wypraw krzyżowych, fot. Amir Gorzalczany, Israel Antiquities Authority.

Pewna rodzina z Izraela przekazała do Urzędu Starożytności pamiątki po zmarłym ojcu. Jak okazało się to nie były zwykłe pamiątek, a prawdziwy skarb. Wśród skarbów są między innymi granat ręczny z okresu wypraw krzyżowych i nóż z epoki brązu sprzed 3500 lat.

Rodzina Mazliah skontaktowała się z przedstawicielami Urzędu Starożytności Izraela i zaprosiła ich do swojego domu, w celu zbadanie liczne pamiątek odziedziczonych po zmarłym ojcu Marcelu Mazliah. Jak mówi rodzina niedawno zmarły ojciec w ciągu wielu lat odnajdywał różne bardzo stare artefakty w morzu, pracując w elektrowni położonej nad brzegiem Morza Śródziemnego w miejscowości Hadera. Urzędnicy byli tymi zaskoczeni to zobaczyli.

skarby rodzin Mazliah Izrael

Niezwykłe przedmioty przekazane przez rodzinę Mazliahn, fot Diego Barkan,/Israel Antiquities Authority.

Wśród najciekawszych zabytków jest pięknie zdobiony granat ręczny. Tego typu broń była powszechnie stosowana w trakcie wypraw krzyżowych m.in. przez Mameluków. Był to bizantyjski wynalazek, który się rozprzestrzenił się w armiach muzułmańskich na Bliskim Wschodzie. Granaty te niegdyś wypełniano szczelnie tzw. ogniem greckim czyli
Łatwopalną mieszaniną, uważana za pierwowzór napalmu.

noz z brazu 3500 lat izrael

Nóż z brązu sprzed 3500 lat, fot. Diego Barkan/Israel Antiquities Authority.

Najstarszym z przedmiotem jest nóż z epoki brązu sprzed 3500 lat. Pozostałe to moździerze i tłuczki, fragmenty świeczników z czasów kalifatu Fatymidów z ok. XI wieku n.e. – Te ostatnie przedmioty były produkowane w Syrii i sprowadzane do Izraela. Świadczy to o handlowe przedmiotami z metalu w tym okresie. – mówi Ayala Lester kurator z Urzędu Starożytności Izraela.

Skąd się te przedmioty wzięły? Najprawdopodobniej nad Morzu Śródziemnym zatonął jakiś statek kupiecki. Zresztą po nie pierwsze znaleziska pochodzące z wybrzeża śródziemnomorskiego i okolic elektrowni. Znajdywano tam rzeźby z brązu, tysiące monet i innych artefaktów, ponieważ izraelskie wybrzeże pełne jest zatopionych portów i wraków statków ukrywających jeszcze wiele starożytnych skarbów.

Urzędnicy byli wdzięczny rodzinie za przekazanie niezwykłych zabytków na rzecz państwa. Planują także nagrodzić rodzinę Mazliah certyfikatem przykładnego obywatela, a także zaprosić na wycieczkę do muzeum.

Na podstawie: Ancient OriginsIsrael Antiquities Authority

Autor: Jacek Czubacki

Reklamy

2 comments on “Skarby z morza i granat

  1. Brawo! Oby więcej takich ludzi 🙂

    Polubienie

  2. […] Więcej o tym można poczytać w artykule: Skarby z morza i granat […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: