Dodaj komentarz

Talizman Karola Wielkiego

Talizman Karola Wielkiego IX w.

Talizman Karola Wielkiego, fot. Garitan/wikimedia commons

Talizman Karol Wielkiego z IX wieku, był to wisior wykonany szafirów i pereł, w którym znajdowała się drzazga z drzewa Krzyża Świętego. Został podarowany w 801 r. cesarzowi Karolowi Wielkiemu przez kalifa Haruna al-Rashida wraz z kluczami do Bazyliki Grobu Świętego. Karol Wielki nosił klejnot jako zapinkę do pasa i został z nim pochowany.

Cesarz Otton III w obecności Bolesława Chrobrego kazał otworzyć kryptę i usunął z niej niektóre przedmioty, m.in. talizman, który odtąd był wystawiony na głównym ołtarzu katedry w Akwizgranie i włócznię św. Maurycego, którą później podarował Bolesławowi Chrobremu.

W roku 1804 kapituła katedralna darowała talizman cesarzowej Józefinie, która nosiła go na sobie w czasie koronacji cesarskiej. Po niej odziedziczyli go Hortensja de Beauharnais i później Napoleon III. Ostatnia go miała Cesarzowa Eugenia, która prawie do końca życia nie rozstawała się z talizmanem i na krótko przed śmiercią podarowała go katedrze w Reims, gdzie do dziś można go zobaczyć.


Literatura:

Laurence Terrier, „Se souvenir de Charlemagne au XIIe siècle”, dans Thesis : cahier d’histoire des collections, Neuchâtel, 2004-2005, 7-29

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: