Dodaj komentarz

Najstarsza rzeźba przedstawiająca mecz. Kultura Nayarit. 200 p.n.e. – 500 n.e.

Jedno-z-najstarszych-przedstawień meczu-Kultura Nayarit-200 p.n.e. - 500 n.e. Meksyk

Rzeźba przedstawiająca najstarszy mecz piłkarski. Rzeźba to wytwór mezoamerykańskiej kultury Nayarit (200 p.n.e. – 500 n.e.) z Meksyku.  Zarówno i bosko zostały wykonane z ceramiki oraz ozdobione pigmentem. Ma wymiary 15,24 cm na 21,59 cm  na 34,29 cm. Obecnie znajduję się w amerykańskim muzeum Los Angeles County Museum of Art (LACMA). 

Gra w piłkę w tzw. Ulamę była popularna w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej zwłaszcza w Meksyku, od ok. 1200 r. p.n.e. Grali w nią  w Aztekowie, Mistekowie i Majowie.  Była ona wówczas związana z rytuałami religijnymi, w trakcie których tracono więźniów, zmuszanych do gry w ulamę. Boiska do gry budowano w centrach miast, w pobliżu świątyń.  Grę zwalczali w XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy, a zwłaszcza przybyli wraz z nimi księża, którzy uznawali ją za element pogańskiej tradycji. Mimo to gra przetrwała do dnia dzisiejszego, m.in. w meksykańskim stanie Sinaloa 

W grze uczestniczą dwie drużyny, grające kauczukową piłką, ważącą ok. 4 kg. Można ją odbijać wyłącznie ramionami, barkami, biodrami i górną częścią ud.  Zakaz był jej dotykanie rękoma, nogami czy głową. Celem gry jest utrzymanie piłki w grze i zmuszenie przeciwnika do straty. Punkty zdobywa się, gdy nie uda się odbić piłki na pole przeciwnika lub gdy uda się przerzucić piłkę poza linię końcową przeciwnika. Wygrywa drużyna, która zdobędzie 8 punktów.

Autor: Jacek Czubacki


Literatura:

E. Michael, Whittington,  ed. The Sport of Life and Death: The Mesoamerican Ballgame. New York: Thames and Hudson, 2001.

Joanne Pillsbury, . Design for Eternity: Architectural Models from the Ancient Americas. New York: Metropolitan Museum of Art, 2015.

źródło: LACMA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: